Kierownictwo cukrowni nie podaje żadnych konkretów dotyczących przyszłości zakładu, a podawane informacje są sprzeczne, np. że decyzja w sprawie zamknięcia cukrowni w Ostrowitem "nie została podjęta, ale jest nieunikniona". Co do pracowników, dyrekcja zapewnia, że potrzeby ich i lokalnej społeczności zostaną "odpowiednio" zaspokojone. Nie wiemy, co to znaczy odpowiednio - czy będą z tego zadowoleni pracownicy, czy tylko firma?
Pytania bez odpowiedzi
Do Beaty Szumniak z British Sugar Overseas Polska, odpowiedzialnej za kontakty z mediami, wysłaliśmy kilka pytań m.in. o to, czy od 1 grudnia zakład będzie zamknięty, co stanie się z blokami pracowników cukrowni, przyzakładową strażą pożarną, ilu pracowników czekają zwolnienia, czy i na jakie odprawy mogą liczyć, czy istnieje szansa na to, że Glinojeck przejmie część załogi. Nie otrzymaliśmy jasnej odpowiedzi na żadne z pytań.
W odesłanym do nas mailu dyrektor do spraw operacyjnych Witold Zarębski informuje, że europejski przemysł cukrowniczy jest w trakcie programu restrukturyzacji, prowadzącego do zrzeczenia się przez prawie wszystkich producentów cukru minimum 13,5 proc. kwoty. - Częścią procesu restrukturyzacji jest zobowiązanie się producentów do permanentnego demontażu urządzeń produkcyjnych - tłumaczy dyr. Zarębski. - Chociaż nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja dotycząca cukrowni w Ostrowitem, poinformowaliśmy związki zawodowe, iż decyzja jest nieunikniona i będziemy wskazywać cukrownię w propozycji naszego planu restrukturyzacji do Komisji Europejskiej.
Wizyta informacyjna
Przedstawiciele cukrowni niedawno odwiedzili starostę powiatu rypińskiego dr. Marka Tyburskiego, by poinformować go o trudnościach w dalszej pracy zakładu. - Z mojej wiedzy wynika, że jeśli nic na rynku cukru się nie zmieni, to Ostrowite pracuje ostatni sezon, czyli do końca grudnia br. - informuje starosta. - Prawdopodobnie 30 spośród stu członków stałej załogi znajdzie pracę w Glinojecku.
Powiatowy Urząd Pracy w Rypinie nie ma jeszcze informacji o zwolnieniach grupowych w Ostrowitem. Od 26 października br. obowiązuje przepis, że jeżeli zakład zamierza zwolnić co najmniej 50 pracowników w ciągu trzech miesięcy, musi o tym poinformować pośredniak.
Zakład planujący zwolnienia grupowe ma obowiązek przeprowadzenia konsultacji ze związkami zawodowymi, po czym przekazuje informację o podjętych ustaleniach do PUP-u.
- Zależy nam na tej informacji, byśmy wiedzieli ilu osobom i o jakich kwalifikacjach trzeba będzie pomóc - mówi starosta Tyburski.
Wystarczy miesiąc
W sytuacji, gdy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia najwyżej do miesiąca. Za pozostałą część okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie.
Do tematu wrócimy.
Regulacja rynku cukru
1 lipca ub.r. weszła w życie reforma rynku cukru. Eksport cukru Unii Europejskiej jest ograniczony do ilości obecnie ustalonej ze Światową Organizacją Handlu (WTO).
Produkcja w UE ma spaść o 5-6 mln milionów ton. Pozwoli to na zaspokojenie potrzeb wewnętrznych z produkcji europejskiej oraz z importu z państw partnerskich: Afryki, Karaibów i Pacyfiku oraz z krajów najsłabiej rozwiniętych.
W mniej konkurencyjnych obszarach zastosowana zostanie zachęta finansowa do zamykania fabryk cukru, przekształcania ich i przekwalifikowywania pracowników.