Publikacja "Historia mojej wsi Bronisław" powstała dzięki pracy Anny Patyk i Teresy Waszak, które wykorzystały m.in. materiały udostępnione przez Bogumiłę i Telesfora Roszaków, rękopis Henryka Gronkowskiego i wywiady, spisane z mieszkańcami Bronisławia.
Jest to udana próba pokazania czytelnikowi jak zmieniała się nasza wieś na przestrzeni dziejów. Autorzy sięgają do licznych opracowań historycznych oraz wspomnień mieszkańców. Jest to barwna opowieść o ludziach żyjących i pracujących w swoich gospodarstwach, ale aktywnych działaczy społecznych - napisał we wstępie Stefan Śpibida, wójt gminy Dobre.
- Ubiegły rok był dla nas rokiem jubileuszy, obchodziliśmy 150 lecie kół gospodyń wiejskich w Polsce, nasze koło sześćdziesięciolecie, a zespól "Bronisławianki" pięciolecie. To wszystko, plus bogate archiwum z naszej działalności ośmieliło nas do opracowania i wydania tej książeczki - mówi Anna Patyk, przewodnicząca KGW.
Znajdziemy w tym wydawnictwie rozdział o historii wsi Bronisław, która w dokumentach wzmiankowana została po raz pierwszy w 1315 r., gdy proboszcz Jan od Norbertanek w Strzelnie sprzedał ją Gewardowi, biskupowi włocławskiemu. Bronisław zostawał w rękach duchownych do 1796 r., potem przeszedł na Skarb Państwa. Jest też ciekawy rozdział o historii oświaty, czyli pierwszej szkole, która wybudowana została w 1906 r. I oczywiście rozdział poświęcony bogatej działalności KGW, które powstało w 1961 r.