https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gospodynie z Bronisławia napisały książkę o swojej wsi

Książka to udana próba pokazania czytelnikowi jak zmieniała się nasza wieś na przestrzeni dziejów.
Książka to udana próba pokazania czytelnikowi jak zmieniała się nasza wieś na przestrzeni dziejów. okładka książki
"Historia mojej wsi Bronisław" powstała dzięki pracy Anny Patyk i Teresy Waszak.

Publikacja "Historia mojej wsi Bronisław" powstała dzięki pracy Anny Patyk i Teresy Waszak, które wykorzystały m.in. materiały udostępnione przez Bogumiłę i Telesfora Roszaków, rękopis Henryka Gronkowskiego i wywiady, spisane z mieszkańcami Bronisławia.

Jest to udana próba pokazania czytelnikowi jak zmieniała się nasza wieś na przestrzeni dziejów. Autorzy sięgają do licznych opracowań historycznych oraz wspomnień mieszkańców. Jest to barwna opowieść o ludziach żyjących i pracujących w swoich gospodarstwach, ale aktywnych działaczy społecznych - napisał we wstępie Stefan Śpibida, wójt gminy Dobre.

- Ubiegły rok był dla nas rokiem jubileuszy, obchodziliśmy 150 lecie kół gospodyń wiejskich w Polsce, nasze koło sześćdziesięciolecie, a zespól "Bronisławianki" pięciolecie. To wszystko, plus bogate archiwum z naszej działalności ośmieliło nas do opracowania i wydania tej książeczki - mówi Anna Patyk, przewodnicząca KGW.

Znajdziemy w tym wydawnictwie rozdział o historii wsi Bronisław, która w dokumentach wzmiankowana została po raz pierwszy w 1315 r., gdy proboszcz Jan od Norbertanek w Strzelnie sprzedał ją Gewardowi, biskupowi włocławskiemu. Bronisław zostawał w rękach duchownych do 1796 r., potem przeszedł na Skarb Państwa. Jest też ciekawy rozdział o historii oświaty, czyli pierwszej szkole, która wybudowana została w 1906 r. I oczywiście rozdział poświęcony bogatej działalności KGW, które powstało w 1961 r.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska