Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotowe projekty zmian w ustawach w związku z programem „Za życiem”

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Andrzej Szkocki/Polska Press
Warsztaty terapii zajęciowej mają przede wszystkim przygotowywać uczestników do podjęcia pracy - wynika z przygotowanych zmian.

W związku z programem „Za życiem” nowelizowana jest ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Projekt został już przez resort pracy rozesłany do konsultacji społecznych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zmieniona została rola warsztatów terapii zajęciowej. Warunkiem uczestnictwa w WTZ będzie wskazanie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Wprowadzony ma być 3-miesięczny okres próbny, czy osoba nadaje się do realizacji celów WTZ.

Podstawowym celem zajęć będzie przygotowanie uczestnika do niezależnego życia, podjęcia pracy na rynku chronionym lub otwartym. Warsztat ma umożliwić rehabilitację społeczną i zawodową, „w szczególności w celu pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia”.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

W ubiegłym roku na ponad 26 tysięcy uczestników WTZ tylko 390 odeszło do pracy. Zmiany mają te proporcje poprawić.

Służyć temu ma wprowadzenie nieodpłatnych praktyk zawodowych i stażu aktywizacyjnego - nabycie praktycznych umiejętności w miejscu pracy, ale bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą.

Praktyki i staż będzie można odbywać także w spółdzielni socjalnej.

Ci, którzy odejdą z WTZ do pracy, o ile nie sprawdzą się, w ciągu 3 miesięcy, będą mogli wrócić na zajęcia. Każdy będzie miał trzy takie szanse. Z kolei warsztat dla swoich uczestników, którzy odejdą do pracy będzie zorganizować zajęcia klubowe, zatrudnienie wspomagane - jako rodzaj wsparcia, kontaktu z dotychczasowymi kolegami.

Te rozwiązania wydają się sensowne, ale jest też druga strona medalu - w WTZ nie będzie można przebywać latami. Jeśli nie będzie postępów w rehabilitacji, złe rokowania co do ich osiągnięcia - z warsztatem trzeba będzie się pożegnać. Osoby niepełnosprawne będą kierowane do ośrodka wsparcia. To, np. środowiskowy dom samopomocy.

Pozytywną propozycją jest, że będzie można przebywać w warsztacie do 3 miesięcy po upływie terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności pod warunkiem, że wcześniej złoży się wniosek o kolejne orzeczenie.

W Kodeksie pracy ma znaleźć się zapis o możliwości wykonywania telepracy i korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy przez kobiety w ciąży powikłanej, rodziców dziecka z zaświadczeniem o ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniu lub nieuleczalnej chorobie powstałej w życiu płodowym lub w czasie porodu, także rodzice dziecka niepełnosprawnego czy ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.

Do 30 dni w roku i do ukończenia przez dziecko 18 lat zostanie wydłużony czas, za który płacony będzie zasiłek opiekuńczy. Dotyczy to rodziców, którzy opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem łączą z zatrudnieniem.

Ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku, ale dla niektórych szczegółowych rozwiązań administracyjnych przewidziano 3- lub 6-
-miesięczne vacatio legis.

Pogoda na dzień (17.10.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska