Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gratka dla filatelistów. Budowa Kanału Bydgoskiego na karcie pocztowej [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Symboliczną kartę odsłonili Karol Górski, dyrektor Poczty Polskiej Regionu Sieci w Bydgoszczy i minister Łukasz Schreiber
Symboliczną kartę odsłonili Karol Górski, dyrektor Poczty Polskiej Regionu Sieci w Bydgoszczy i minister Łukasz Schreiber Maja Stankiewicz
250. rocznicę rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego Poczta Polska upamiętniła wydaniem specjalnej karty pocztowej. Uroczystość wprowadzenia jej do obiegu zorganizowano na statku.

- Kanał Bydgoski, jedna z najciekawszych atrakcji regionu bydgoskiego, łączy Bydgoszcz z Nakłem. Jako element drogi wodnej E70 jest też łącznikiem pomiędzy wschodem, a zachodem. Wciąż tkwi w nim ogromny potencjał – podkreślał w sobotę 27 maja, podczas oficjalnego wprowadzenia nowej karty do obiegu Karol Górski, dyrektor Poczty Polskiej Regionu Sieci w Bydgoszczy.

Na pokładzie „Łokietka”

Uroczystość miała niezwykły charakter, bo zorganizowano ją na statku „Władysław Łokietek”, to jednostka Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle. Załogę statku stanowili uczniowie tej szkoły przejętej niedawno przez Ministerstwo Infrastruktury. Kapitanem był Grzegorz Nadolny.

Kartę zaprezentowano po raz pierwszy zaproszonym gościom podczas wycieczki po Noteci, w pobliżu remontowanej właśnie śluzy Nakło Wschód. Podczas rejsu każdy chętny wypisać mógł kartkę. Zostały one następnie wysłane do adresatów za pośrednictwem Urzędu Pocztowego w Nakle.

- To bardzo dobry pomysł. Dziękuję za tę inicjatywę. Pokazuje ona silne strony naszego regionu. To ważne przypomnieć nie tylko nam, mieszkańcom Bydgoszczy i Nakła, ale całej Polski, że Kanał Bydgoski istnieje, i że działo się tu wiele ważnych rzeczy – mówił na pokładzie „Łokietka” minister Łukasz Schreiber.

Przypomniał, że w czasach PRL Kanał Bydgoski zdewastowano. Brak inwestycji doprowadził do upadku gałęzi gospodarki jakim była żegluga śródlądowa. - Naszym zadaniem jest to zmienić – podkreślał minister.

Historia i współczesność

Nowa kartka pocztowa to dzieło Waldemara Kawińskiego, projektanta wydawnictw filatelistycznych. Kosztować ma 3,90 zł.

- Zobaczymy na niej Fryderyka II, który wizytuje budowę Kanału Bydgoskiego co miało miejsce około 250 lat temu. Jest też historyczna mapka kanału. Te dwa elementy graficzne otrzymaliśmy z Muzeum Kanału Bydgoskiego. Zdjęcie współczesne z lotu ptaka jest mojego autorstwa. To fotografia śluzy Okole, miejsca, gdzie kanał się rozpoczyna - informował Karol Górski.

- Poczta Polska od lat sięga do ważnych wydarzeń. 250-lecie rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego również chcieliśmy upamiętnić – mówił dyrektor.

Kanał Bydgoski zbudowany został w latach 1773 – 1774. Łączy Wisłę i Odrę poprzez ich dopływy Brdę oraz Noteć i Wartę. Jest to najstarszy, czynny kanał wodny w Polsce uważany w dwudziestoleciu międzywojennym za najpiękniejszą i najbardziej efektywną drogę wodną. Jego niezwykła wartość historyczna, architektoniczna i inżynieryjna zaowocowała wpisaniem go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska