Gratka dla filatelistów. Budowa Kanału Bydgoskiego na karcie pocztowej [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Symboliczną kartę odsłonili Karol Górski, dyrektor Poczty Polskiej Regionu Sieci w Bydgoszczy i minister Łukasz Schreiber
Symboliczną kartę odsłonili Karol Górski, dyrektor Poczty Polskiej Regionu Sieci w Bydgoszczy i minister Łukasz Schreiber Maja Stankiewicz
250. rocznicę rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego Poczta Polska upamiętniła wydaniem specjalnej karty pocztowej. Uroczystość wprowadzenia jej do obiegu zorganizowano na statku.

- Kanał Bydgoski, jedna z najciekawszych atrakcji regionu bydgoskiego, łączy Bydgoszcz z Nakłem. Jako element drogi wodnej E70 jest też łącznikiem pomiędzy wschodem, a zachodem. Wciąż tkwi w nim ogromny potencjał – podkreślał w sobotę 27 maja, podczas oficjalnego wprowadzenia nowej karty do obiegu Karol Górski, dyrektor Poczty Polskiej Regionu Sieci w Bydgoszczy.

Na pokładzie „Łokietka”

Uroczystość miała niezwykły charakter, bo zorganizowano ją na statku „Władysław Łokietek”, to jednostka Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle. Załogę statku stanowili uczniowie tej szkoły przejętej niedawno przez Ministerstwo Infrastruktury. Kapitanem był Grzegorz Nadolny.

Kartę zaprezentowano po raz pierwszy zaproszonym gościom podczas wycieczki po Noteci, w pobliżu remontowanej właśnie śluzy Nakło Wschód. Podczas rejsu każdy chętny wypisać mógł kartkę. Zostały one następnie wysłane do adresatów za pośrednictwem Urzędu Pocztowego w Nakle.

- To bardzo dobry pomysł. Dziękuję za tę inicjatywę. Pokazuje ona silne strony naszego regionu. To ważne przypomnieć nie tylko nam, mieszkańcom Bydgoszczy i Nakła, ale całej Polski, że Kanał Bydgoski istnieje, i że działo się tu wiele ważnych rzeczy – mówił na pokładzie „Łokietka” minister Łukasz Schreiber.

Przypomniał, że w czasach PRL Kanał Bydgoski zdewastowano. Brak inwestycji doprowadził do upadku gałęzi gospodarki jakim była żegluga śródlądowa. - Naszym zadaniem jest to zmienić – podkreślał minister.

Historia i współczesność

Nowa kartka pocztowa to dzieło Waldemara Kawińskiego, projektanta wydawnictw filatelistycznych. Kosztować ma 3,90 zł.

- Zobaczymy na niej Fryderyka II, który wizytuje budowę Kanału Bydgoskiego co miało miejsce około 250 lat temu. Jest też historyczna mapka kanału. Te dwa elementy graficzne otrzymaliśmy z Muzeum Kanału Bydgoskiego. Zdjęcie współczesne z lotu ptaka jest mojego autorstwa. To fotografia śluzy Okole, miejsca, gdzie kanał się rozpoczyna - informował Karol Górski.

- Poczta Polska od lat sięga do ważnych wydarzeń. 250-lecie rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego również chcieliśmy upamiętnić – mówił dyrektor.

Kanał Bydgoski zbudowany został w latach 1773 – 1774. Łączy Wisłę i Odrę poprzez ich dopływy Brdę oraz Noteć i Wartę. Jest to najstarszy, czynny kanał wodny w Polsce uważany w dwudziestoleciu międzywojennym za najpiękniejszą i najbardziej efektywną drogę wodną. Jego niezwykła wartość historyczna, architektoniczna i inżynieryjna zaowocowała wpisaniem go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie