Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Kobiety ze starego miasta liczą na lepsze życie

Przemysław Decker
- Ciągle mam nadzieję, że moja sytuacja się poprawi - mówi Maria ze starówki. Jej i innym kobietom rozwiązać problemy pomoże psycholog, a wygląd poprawi fryzjer i kosmetyczka.

Maria jest po pięćdziesiątce. Od kilkudziesięciu lat jest bezrobotna. Utrzymuje się jedynie z opieki. Zapewnia, że od lat próbuje zmienić swoje życie. Bez pracy jest to jednak bardzo trudne. Kobieta twierdzi, że jej szuka. Niestety, bez rezultatu.

- Znalazłam ciekawe ogłoszenie: praca w drogerii. Poszłam na rozmowę. Szef sklepu zajrzał do dowodu osobistego i mi podziękował. Byłam dla niego za stara - podkreśla mieszkanka Śródmieścia.

Po tej porażce nie załamała jednak rąk. Dalej szuka etatu i zapisuje się na kursy.

- Ja nie jestem z tych, co siedzą w domu - mówi.

Zagłębie biedy

Kobieta weźmie udział w warsztatach, które organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Razem z nią w szkoleniu będzie uczestniczyło 29 innych pań. Wszystkie skończyły 45 lat i mieszkają na starym mieście. Wybór na starówkę padł nieprzypadkowo. Jest ona bowiem grudziądzkim zagłębiem biedy i bezrobocia.

- Większość mieszkających tu osób korzysta z naszej opieki. Niektórzy są na skraju wykluczenia społecznego - tłumaczy Małgorzata Suchomska, kierowniczka działu pomocy środowiskowej MOPR.-u

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników socjalnych, w najgorszej sytuacji są mieszkające w Śródmieściu kobiety w średnim wieku. O wiele trudniej znaleźć im zatrudnienie niż mężczyznom.

Coś dla ciała jak i ducha

Warsztaty dają większe szanse na pracę. Zajęcia ruszą jeszcze w lipcu. Na co mogą liczyć panie?

- Będą rozmawiały z doradcą zawodowym oraz psychologiem, który pomoże rozwiązać niektóre problemy. Odbędzie się także kurs komputerowy- dodaje Małgorzata Suchomska.

Kobiety poza nauką będą miały szansę na poprawę wyglądu, a przez to samopoczucia. Otrzymają one darmowe karnety na wizytę u fryzjera i kosmetyczki. Uczestniczki warsztatów zadbają jednak nie tylko o ciała.

. Otrzymają bilety do kina i teatru. Żeby się lepiej poznać wyjadą także do Trójmiasta. Kurs zakończy się w grudniu.

Pieniądze daje Unia

Na ile kurs pomoże on kobietom?

- Rewolucji się nie spodziewam. Mam jednak nadzieję, że dzięki nowym umiejętnościom moje szanse na pracę się zwiększą. Najważniejsze jednak, że wyrwę się z domu - ocenia Maria.

Projekt dla kobiet jest realizowany w ramach szerszego programu "Pierwszy krok do samodzielności". W naszym mieście jest on realizowany od 2008 roku. Ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. W sumie co roku bierze w nim udział około 250 mieszkańców, którzy na co dzień korzystają z pomocy MOPR-u.

W tym roku realizacja programu pochłonie ponad milion złotych. 931 tysięcy wyłoży Unia Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska