Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz: "Sercowcy" przejdą na miejscu pierwsze koronarogafie

Maryla Rzeszut
Wczoraj pracownię koronarografii w szpitalu zaprezentowali nam dr Robert Grabowski i technik Wioletta Góras z oddziału radiologii. Tu właśnie zabiegi wykonywać będą kardiolodzy inwazyjni Piotr Danielewicz i doc. Wacław Kochman.
Wczoraj pracownię koronarografii w szpitalu zaprezentowali nam dr Robert Grabowski i technik Wioletta Góras z oddziału radiologii. Tu właśnie zabiegi wykonywać będą kardiolodzy inwazyjni Piotr Danielewicz i doc. Wacław Kochman. Fot. Maryla Rzeszut
Na piątek wyznaczone są w szpitalu pierwsze zabiegi koronarografii, do wykonania których przygotowują się kardiolodzy Piotr Danielewicz i doc. Wacław Kochman.

Na piątek wyznaczone są w szpitalu pierwsze zabiegi koronarografii, do wykonania których przygotowują się kardiolodzy Piotr Danielewicz i doc. Wacław Kochman.
Pierwsi grudziądzcy pacjenci z chorobami układu krążenia już skorzystają z zabiegów w otwartym niedawno zakładzie hemodynamiki. Zakład powstał dzięki dotacjom unijnym.

Jego utworzenie i wyposażenie kosztowało 8 mln 200 tys zł. Kupiono i zainstalowano przede wszystkim nowoczesną aparaturę medyczną. Pacjentom służyć tu będą: koronograf i angiograf oraz 64-rzędowy tomograf komputerowy.
- Zakład hemodynamiki wyposażony jest w sprzęt rentgenowski, dlatego powstał
przy oddziale radiologii.

Tenże oddział będzie serwisował aparaturę medyczną a do jej obsługi niezbędny jest m.in. technik radiologii - wyjaśnia dyrektor szpitala Marek Nowak - natomiast zabiegi będą wykonywać kardiolodzy inwazyjni. Specjalizuje się w tym kierunku doktor Piotr Danielewicz i już w Klinice Kardiologii w Bydgoszczy samodzielnie wykonuje koronarografie.

W Grudziądzu pierwsze zabiegi, zaplanowane na piątek, 26 czerwca (mogą być przesunięte na poniedziałek lub wtorek) wykona z drem Danielewiczem doc. Wacław Kochman, jeden z najbardziej doświadczonych na Pomorzu kardiologów inwazyjnych, wykonujących tego typu zabiegi.

"Balonik" na miażdżycę

Powstanie zakładu hemodynamiki, o który od dawna zabiegał, "pilotuje" dr Henryk Danielewicz, ordynator oddziału kardiologii.- Nareszcie miejscowi pacjenci będą mogli na miejscu, nie jeżdżąc do większych ośrodków, przejść zabieg diagnostyczny - koronarografię. Mówiąc w uproszczeniu, to "zdjęcie" naczyń krwionośnych, robione po podaniu pacjentowi kontrastu. - objaśnia - Planujemy też wykonywanie "plastyki", czyli np. w przypadku zmian w tętnicach, zakłada się choremu specjalny "cewnik" i wprowadza do tętnicy "balonik", który pęka w miejscu zwężenia tętnicy. Niszczy w ten sposób blokującą przepływ krwi blaszkę miażdżycową. Mamy także przeszkolonych techników radiologii i pielęgniarki. Z każdym półroczem zakład będzie stopniowo powiększał zakres usług medycznych i rozrastał się kadrowo.

Na początku czynny będzie w środy i piątki. Jeśli pacjentów przybędzie, to po wakacjach także w poniedziałki. Powstaje też poradnia dla pacjentów leczonych w zakładzie hemodynamiki. Pokieruje nią Piotr Danielewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska