Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Kacprzak sprowadził do Bydgoszczy niezwykłą ekspozycję

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Wystawa „Żydowscy świadkowie polskiego stulecia”  pozostanie w Bydgoszczy tylko do 25 listopada (piątek).
Wystawa „Żydowscy świadkowie polskiego stulecia” pozostanie w Bydgoszczy tylko do 25 listopada (piątek). Hanka Sowińska
Grzegorz Kacprzak, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 1, sprowadził do Bydgoszczy niezwykłą ekspozycję, przygotowaną przez Centropę.

- Mieliśmy wyjątkowe szczęście, bo na wystawę zatytułowaną „Żydowscy świadkowie polskiego stulecia” trzeba długo czekać. Chętni zapisują się w kolejce - mówi bydgoski historyk.

Wernisaż wystawy odbył się wczoraj w auli Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 przy ul. Świętej Trójcy 37. - W naszej szkole brakuje miejsca na tego rodzaju wydarzenia - tłumaczy Grzegorz Kacprzak.

Na wystawę składa się kilkadziesiąt plansz, na których utrwalone zostało zwyczajne życie Żydów w różnych rejonach Polskich. Dzieje społeczności, która była częścią wielokulturowej międzywojennej II RP opowiadają ci, którzy przetrwali II wojnę światową. Oglądamy i czytamy wspomnienia m.in. o domu, szkole, pracy, wypoczynku, miłości, małżeństwie, wojsku.

Relacje świadków historii, spisane w latach 2002-2007 przez dziennikarzy i historyków pozwoliły przygotować nie tylko wystawę, ale również filmy. Na przykład o Teofili (Teosi) Silberring.

Stracić całą rodzinę, a mimo to chcieć nadal żyć i życiem się cieszyć? Możliwe to? Tak! Historia urodzonej w 1925 r. w Krakowie Teosi pokazuje dramat jednej z tysięcy Żydówek, która ocalała z Holocaustu. I która pod koniec życia (zmarła w 2010 r.) zdecydowała się opowiedzieć o losach swojej rodziny.

Film „Aby pamięć nie umarła...” zrobił na uczniach dwóch bydgoskich szkół spore wrażenie. - Nie wiem, czy umiałabym dalej żyć - przyznała jedna z uczennic.

Kobieta z walizką z Bydgoszczy. Kim jest?

W programie spotkania był też wykład prof. Zdzisława Biegańskiego o „Bydgoskiej mniejszości żydowskiej w XX wieku”. Historyk z UKW przypomniał m.in. kilka znaczących w dziejach miasta nad Brdą przedstawicieli żydowskiej społeczności, w tym bankiera Louisa Aronsohna (to on ufundował posąg „Łuczniczki”).

Wernisaż uświetnił występ artystyczny uczniów ZS nr 1 pt. „Miasteczko Bełz” .

Wystawę można oglądać do 25 listopada.

Centropa to organizacja pozarządowa, która postawiła sobie za cel utrwalanie wspomnień świadków historii - osób, które przeżyły Holokaust. Przygotowuje również materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów.

Pogoda na dzień (22.11.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo Active

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska