Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hałas za oknem coraz większy; komfort mieszkania - mniejszy. Jak temu zaradzić?

(MKJ)
Elewacja wykonana z klinkieru lub cegły licowej dobrze chroni przed hałasem
Elewacja wykonana z klinkieru lub cegły licowej dobrze chroni przed hałasem Fot. Roben ceramika budowlana
Nadmierny hałas nie tylko zmniejsza komfort mieszkania, ale również negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli chcemy mieć w domu spokój, powinniśmy o tym pomyśleć już na etapie jego projektowania.

Więcej stresu i nerwic

Poziom hałasu w domowych pomieszczeniach często przekracza normy.
Poziom hałasu w domowych pomieszczeniach często przekracza normy. Fot. Roben ceramika budowlana

Poziom hałasu w domowych pomieszczeniach często przekracza normy.
(fot. Fot. Roben ceramika budowlana)

Więcej stresu i nerwic

Oddziaływanie hałasu powoduje spadek koncentracji i stres, a w dalszym etapie może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, między innymi do uszkodzenia narządów słuchu, nerwic, chorób układu krążenia itd.

By stworzyć komfort akustyczny w domu warto zwrócić uwagę na parametry akustyczne zastosowanych materiałów budowlanych. Niestety, prawidłowa izolacja akustyczna często spychana jest na margines na etapie prac projektowych, a w wybudowanym już budynku wprowadzenie poprawek jest bardzo trudne i wymaga dużych nakładów finansowych.

W dużych miastach przy wysokim natężeniu ruchu ulicznego poziom hałasu może osiągnąć nawet 80 dB. Jak wykazały badania dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych powinien mieścić się w przedziale od 25 do 35 dB w nocy oraz 30 do 40 dB w dzień. Dwukrotne przekroczenie tych norm stało się przyczyną wzrostu zainteresowania tematyką izolacji akustycznej. Do przepisów prawa budowlanego wprowadzono szereg nakazów, regulujących parametry izolacji dźwiękowej dla ścian, okien i stropów.

W budynkach występują dwa rodzaje hałasów: komunikacyjny - dochodzący z zewnątrz oraz bytowy, czyli wewnętrzny, przenoszony przez stropy i ściany działowe.

Skuteczny izolator dźwięku

Każdy ma inną rolę

Mur zewnętrzny musi chronić przede wszystkim przed hałasem komunikacyjnym, a wewnętrzne ściany działowe odpowiadają za tłumienie dźwięków bytowych.

Ściana wzniesiona z cegieł lub poryzowanych pustaków ceramicznych, może pełnić funkcję zarówno ściany zewnętrznej, jak i wewnętrznej. W zależności od jej usytuowania, inne są jej role w zakresie izolacji dźwiękowej.

Dobrymi właściwościami w zakresie izolacji akustycznej wykazują się materiały budowlane o dużej masie i gęstości, takie jak beton czy pustaki ceramiczne.

- Nawet przy jednowarstwowych konstrukcjach ścian można osiągnąć wysoką izolacyjność akustyczną - mówi Krzysztof Omilian z Rőben Ceramika Budowlana. - Przy zastosowaniu pustaków poryzowanych POROTON z pionowymi kanalikami do wypełnienia zaprawą zalewową, otrzymuje się przy niezbyt grubych ścianach duży ciężar powierzchniowy. A ten czynnik jest decydujący w izolacji akustycznej.

Jeszcze lepsze parametry w zakresie izolacji akustycznej wykazuje ściana trójwarstwowa, w przypadku której dodatkowym izolatorem dźwięku jest ceglana elewacja, wykonana z klinkieru lub cegły licowej.

Z dachu też dochodzi

Hałas przedostaje się do wnętrza domu także przez dach. Szczególnie przy obfitych opadach deszczu, szumy przenikające przez pokrycie dachowe mogą zmniejszać komfort mieszkania. W porównaniu z blachodachówką, dachówki ceramiczne wykazują znacznie lepsze właściwości izolacji dźwiękowej, zmniejszając natężenie docierających z zewnątrz odgłosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska