Na parterze nakielskiego muzeum od kilku tygodni oglądać można wystawę poświeconą AK i powstaniu warszawskiemu. W tej scenerii odbyło się w piątkowe popołudnie spotkanie harcerzy z Elżbietą Musiał, której mąż, major AK, był był ostatnim dowódcą obwodu wyrzyskiego Armii Krajowej oraz Marią Brzezińską, żoną Antoniego Brzezińskiego - współtwórcy Szarych Szeregów w Nakle. Nim doszło do wspomnień posłuchać można było harcerskich pieśni tak nieodłącznie związanych z powstaniem warszawskim i czasem walki o wolność. Specjalny program na tę okazję przygotowały także zuchy z gromady zuchowej "Słoneczko", która działa przy SP nr 4 w Nakle.
Na uroczystość do muzeum oprócz zuchów przybyli także harcerze - ze Strzelewa. Trzeciewnicy, Ślesina, Olszewki oraz harcerze z SP nr 2 w Nakle. Wszystkich witała w progach placówki komendantka Hufca Nakło Teresa Bachta. Młodzi ludzie w skupieni słuchali wspomnień sprzed ponad pół wieku. Przywoływano pamięć osób, które tworzył zbrojne podziemie w Nakle. Mówiono m.in. o tragicznych losach Jana Boińskiego, jednego z założycieli Szarych Szeregów w Nakle, który po wojnie oskarżony został niesłuszni o wspieranie Niemców. Wywieziony na Wschód dopiero po latach powrócił schorowany do rodzinnego kraju i wkrótce potem zmarł. Do dziś mieszka w Nakle jego córka.
Tekst i fot.
Harcerze o powstaniu

Młodzież słuchała w skupieniu. Na pierwszym planie dzieci z gromady zuchowej "Słoneczko" z SP nr 4 w Nakle.
W Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle odbyła się w piątek harcerska uroczystość przywołująca pamięć bohaterów wojny i powstania warszawskiego.