MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia druku w Polsce. Które miejsca warto odwiedzić, by dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej?

Materiał nadesłany przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków
Wideo
od 16 lat
Wraz z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków odkryjcie miejsca, które stanowią ważne świadectwa historii druku w Polsce i pozwalają odnaleźć unikalne i cenne eksponaty związane z rozwojem książki i drukarstwa. Które muzea warto odwiedzić, by zgłębić wiedzę na ten temat?

Spis treści

Ciekawostki na temat początków druku w Polsce

Regały pełne książek w jednej z krakowskich bibliotek
Poznaj ciekawostki na temat początków druku w Polsce dzięki [a]https://nikz.pl/;Narodowemu Instytutowi Konserwacji Zabytków. Anna Kaczmarz / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
 • Pierwsza drukarnia w Polsce: W roku 1473 Jan Tarnowski, polski szlachcic, sprowadził drukarza Baltazara Wilhelma z Niemiec do swojego majątku w Krzemienicy. Razem założyli pierwszą drukarnię na ziemiach polskich, w której wydrukowano pierwszą książkę - "Misale Cracoviense".
 • Jan Haller: Jan Haller był jednym z pionierów drukarstwa w Polsce. Założył pierwszą drukarnię w Krakowie w 1520 roku i wydał wiele znaczących dzieł, takich jak "Pieśni różne" Mikołaja Reja, który jest uważany za pierwszy polski drukowany tomik poezji.
 • Andrzej Frycz Modrzewski: Modrzewski był wybitnym polskim humanistą i pisarzem, a także propagatorem reformacji. Jego prace, takie jak "O poprawie Rzeczypospolitej", były szeroko rozpowszechniane dzięki drukowi i miały ogromny wpływ na rozwój myśli politycznej i społecznej w Polsce.
 • Marcin Cromer: Marcin Cromer był biskupem chełmińskim i historykiem, który zasłynął jako autor "Historiae Poloniae". Jego praca, wydana w 1555 roku, była jednym z pierwszych dzieł polskiej historiografii wydrukowanych na ziemiach polskich.
 • Akademia Krakowska: Akademia Krakowska, założona w 1364 roku, odegrała ważną rolę w rozwoju druku w Polsce. W 1609 roku na jej terenie powstała pierwsza drukarnia akademicka, która wydawała prace naukowe, m.in. prace matematyka i astronoma Jana Brożka.
 • Biblia Brzeska: Biblia Brzeska, znana również jako Biblia Jakuba Wujka, jest jednym z najważniejszych dzieł drukarskich w historii Polski. Przekład Starego i Nowego Testamentu, dokonany przez Jakuba Wujka, został wydany w 1599 roku w Brześciu Litewskim. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i wpływowych polskich biblii.

Zabytki związane z drukiem w Polsce to przede wszystkim historyczne drukarnie, takie jak:

 1. Drukarnia Jana Hallera w Krakowie, która działała w latach 1520-1557.
 2. Drukarnia Łazarzowa w Wilnie, założona w 1616 roku przez Franciszka Skorynę, jednego z pionierów drukarstwa na ziemiach polskich.
 3. Drukarnia Akademicka w Krakowie, która istniała od 1609 roku i była jednym z najważniejszych ośrodków druku naukowego w Polsce.

20 miejsc z najstarszymi eksponatami druku w Polsce oraz kilka ciekawostek na ich temat:

 • Biblioteka Kórnicka - Znajduje się tam Kodeks Zamoyskich, wydany w 1477 roku we Włoszech, uważany za jeden z najstarszych zachowanych druków w Polsce.
 • Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie - Posiada "Biblia Poliglota Kompluteńska", wydana w latach 1569-1572 w Hiszpanii, która była jednym z najważniejszych osiągnięć drukarskich XVI wieku.
 • Biblioteka Czartoryskich w Krakowie - Znajduje się tam egzemplarz "Chronica Polonorum" Macieja Miechowity, wydany w 1519 roku, będący jednym z najstarszych dzieł drukarskich w Polsce.
 • Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie - Posiada "Kronikę Polską" Jana Długosza, wydaną w latach 1471-1480, która jest jednym z najważniejszych źródeł historycznych Polski.
 • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - Można tam zobaczyć drukarnię XVII-wieczną, w której produkowano książki dla Uniwersytetu.
 • Biblioteka Ossolińskich we Wrocławiu - Posiada zbiory, w tym egzemplarz "Psałterza Floriańskiego" z 1509 roku, będący jednym z najstarszych druków polskich.
 • Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi - Zajmuje się sztuką książki, prezentując unikalne i artystycznie opracowane druki.
 • Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie - Prezentuje historyczne książki dla dzieci, w tym wiele starych wydań polskich klasyków.
 • Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu - Posiada kolekcję starych druków, w tym egzemplarze dzieł religijnych i liturgicznych.
 • Muzeum Diecezjalne w Pelplinie - Znajduje się tam wyjątkowa kolekcja starych druków i inkunabułów.
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - Prezentuje proces produkcji papieru oraz pokazuje stare druki.
 • Muzeum w Zamościu - Posiada egzemplarz pierwszego wydania "Encyklopedii" Diderota i d'Alemberta z lat 1751-1772.
 • Biblioteka Książąt Lubomirskich w Gdańsku - Znajduje się tam kolekcja starych druków, w tym pierwsze wydanie "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.
 • Biblioteka Seminarium Duchownego w Płocku - Posiada kolekcję starych druków religijnych, w tym egzemplarz "Psałterza Jana Kochanowskiego" z 1579 roku.
 • Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu - Posiada unikalne zbiory, w tym pierwsze wydanie "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.
 • Muzeum Częstochowskie w Częstochowie - Prezentuje zbiory dotyczące historii druku i książki, w tym inkunabuły i stare mapy.
 • Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - Posiada wystawę dotyczącą historii druku, w tym drukarnię z XVII wieku.
 • Biblioteka Narodowa w Warszawie - Gromadzi ogromną kolekcję druków polskich, w tym inkunabuły i pierwsze wydania klasyków literatury.
 • Muzeum Diecezjalne w Tarnowie - Posiada kolekcję starych druków, w tym egzemplarz pierwszego wydania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.
 • Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Prezentuje zbiory związane z historią druku, w tym egzemplarze polskich klasyków literatury.

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Niesamowite szlaki oraz opisy najwspanialszych obiektów dostępne są w nowej aplikacji NIKZMonumentApp. Jej użytkownicy mają dostęp nie tylko do opisów wielu zabytków, ale i… mogą być ich współautorami, tworzyć własne plany wycieczek i oznaczać mniej znane zabytki. To świetny sposób na to, by dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi miłośnikami turystyki i historii.

Co ciekawe, MonumentApp opowiada także o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski. Podczas poszukiwań inspiracji do wojaży po kraju, niezastąpiona jest za to strona internetowa Spotkania z zabytkami, gdzie – oprócz najważniejszych informacji – można poznać mniej znane fakty na temat poszczególnych zakątków Polski.

Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: Figury świętych na ziemi kłodzkiej. Wyjątkowe obiekty, które miały chronić mieszkańców przed katastrofą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia druku w Polsce. Które miejsca warto odwiedzić, by dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej? - Strona Podróży

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska