Cenne dla każdego miłośnika historii wydawnictwo ukazało się drukiem dzięki staraniu pracowników Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz Kujawsko -Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego. Właśnie przedstawiciele tych instytucji promowali publikację podczas uroczystej gali, która odbyła się w Szubińskim Domu Kultury.
Ocalić od zapomnienia
Zachęcali do sięgnięcia po trzeci tom, który jest do nabycia w szubińskim muzeum oraz Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie.
Projekt okładki wykonał znany szubiński plastyk Henryk Wojtas. Z kolei autorem zdjęcia, które się na okładce znalazło, jest wielki miłośnik astronomii i fotografii Marek Nikodem. Tym razem zamiast gwiazd urzekła go przydrożna kapliczka, którą - jak powiedział podczas promocji - chciał choćby w ten sposób ocalić od zapomnienia.
Ostatnie słowa
W nowym tomie znalazły się także ostatnie słowa napisane ręką niedawno zmarłego szubińskiego literata Jana Pieńkowskiego, którego śmierć uczczono podczas gali minutą ciszy. Tytuły jego dwóch ostatnich opowiadań są dość intrygujące: "Kto popsuł krasnoludki" oraz "Propedeutyka zabijania".
Autorów wielu
Autorów jest wielu, niektórzy zaistnieli także w poprzednich tomach "Ducha". W nowej publikacji swoje artykuły zamieścili m.in. Mieczysław Boguszyński, Piotr S. Adamczewski, Henryk Wojtas, Mariola Polańska oraz Jacek Andruszkiewicz.
Znajdziemy w książce informacje dotyczące m.in. Zakładu Poprawczego w Szubinie, życia społeczno-kulturalnego Rynarzewa, historii Domu Wypoczynkowego Ubezpieczalni Społecznej , który istniał niegdyś przy ul. Ogrodowej w Szubinie, dziejów kościoła ewangelickiego w Łabiszynie czy opisy plenerów malarskich, które organizowano na Pałukach.
Jeden z publikowanych w III tomie tekstów wyszedł spod pióra cudzoziemki.