Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpania: rząd ułaskawił dziewięciu katalońskich separatystów. Napięcie w kraju jednak pozostało

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
OSCAR DEL POZO/AFP/East News
Hiszpański rząd formalnie ułaskawił dziewięciu katalońskich separatystów, którzy chcieli doprowadzić do oderwania tego regionu od reszty kraju.

Hiszpański rząd ułaskawił dziewięciu katalońskich separatystów skazanych za nieudaną próbę uzyskania niepodległości tego regionu w 2017 roku. Liderów protestu uwięziono po tym, jak w 2019 roku uznano ich za winnych podburzania ludzi do protestów, by oddzielić Katalonię od reszty kraju. Trzech innych skazano za nieposłuszeństwo, ale nie trafili oni do więzienia.

Ułaskawienia wywołały kontrowersje w Hiszpanii, a dziesiątki tysięcy ludzi protestowały przeciwko tej decyzji na początku czerwca. Zdaniem rządu, to posunięcie uspokoi napięcia wokół Katalonii.

Dążenie Katalonii do niepodległości pogrążyło Hiszpanię w największym politycznym kryzysie od 40 lat. - Tym aktem chcemy otworzyć nową erę dialogu i pojednania oraz raz na zawsze zakończyć podziały i konfrontacje – mówił premier Pedro Sánchez w przemówieniu telewizyjnym.

- Uwolnienie skazanych może potrwać nawet kilka dni, bo akt ułaskawienia musi najpierw podpisać król, potem trzeba je opublikować w dzienniku urzędowym. Decyzja nie uchyla zakazu sprawowania urzędów państwowych przez skazanych i była uzależniona od niepopełnienia przez nich innych przestępstw w określonym czasie - wyjaśnił Sánchez. Premier dodał, że rząd nie wymagał od ułaskawionych porzucenia swoich poglądów politycznych. Podkreślił, że skazano ich za czyny, a nie przekonania.

Jeden z dziewięciu uwięzionych, były minister spraw zagranicznych Katalonii Raül Romeva, powiedział, że ułaskawiając te osoby, rząd nadal będzie stosować represje wobec setek separatystów. "Nie poddamy się w walce: amnestia i samostanowienie!"

Wiele partii opozycyjnych zadeklarowało, że odwołają się od decyzji o ułaskawieniu. Centroprawicowa liderka regionu Madrytu Isabel Díaz Ayuso mówi, że decyzja rządu była upokorzeniem dla Hiszpanii: daleko od harmonii, wzmacnia separatyzm i podziały społeczne.

Separatyści rządzący w katalońskim parlamencie ogłosili niepodległość w październiku 2017 po referendum, które Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii uznał za nielegalne. Madryt utrzymuje, że Katalonia nie miała prawa do ogłaszania niepodległości i tymczasowo narzuciła regionowi bezpośrednie rządy.

Wielu katalońskich liderów, w tym przywódca regionu Carles Puigdemont, uciekło za granicę. Ale inni, którzy pozostali, stanęli przed sądem, a dziewięciu separatystów skazano na kary więzienia.

Według jednego z sondaży prasowych ponad 60 proc. ludzi jest przeciw tej decyzji, a w Madrycie odbyły się masowe protesty. Wiele osób twierdzi, że decyzja zagraża jedności narodowej Hiszpanii. Jorge Blanco, pracownik biurowy w Madrycie mówił BBC, że decyzja destabilizuje demokrację i rozbija Hiszpanie i obawia się, że może to stworzyć niebezpieczny precedens dla innych regionów.

Zdaniem Ángela Santosa, pracownika stacji benzynowej w Madrycie, dziewięciu katalońskich przywódców powinno pozostać w więzieniu. - Jeśli zrobili coś złego, powinni odbyć karę jak każda inna osoba - mówił. Krajowy Sąd Najwyższy też orzekł, że sprzeciwia się tej decyzji, choć jego stanowisko nie jest dla rządu wiążące.

Ale w Katalonii jest też gniew. Gdy Sánchez ogłosił plany ułaskawienia, setki demonstrantów w Barcelonie wezwały do niepodległości od Hiszpanii. - To jest dobre, ponieważ jest to krok, który podjął hiszpański rząd, ale nie wystarcza, ponieważ w zasadzie pozwala im tylko wyjść z więzienia - powiedział agencji Reuters nauczyciel Josep Sunyer. Dodał, że decyzja ta nie unieważni zakazu przywódców sprawowania urzędów publicznych ani nie zaoferuje amnestii setkom innych osób, którym postawiono zarzuty w referendum w 2017 roku.

Hiszpania. Protesty w Barcelonie: zamieszki na ulicach, płon...

Ruch niepodległościowy powiedział, że hiszpańskie ułaskawienie nadeszło, gdy Europejski Trybunał Praw Człowieka przygotował się do rozpatrzenia apelacji trzech uwięzionych przywódców katalońskich.

Były przywódca Katalonii na wygnaniu Carles Puigdemont mówił niedawno, że ułaskawienie nie rozwiąże problemu politycznego między Hiszpanią, a regionem. Państwo hiszpańskie zwolni niektórych więźniów politycznych, którzy nie powinni byli spędzić ani dnia w więzieniu, zanim europejski wymiar sprawiedliwości to nakaże. Ale zrobi to trzy i pół roku za późno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hiszpania: rząd ułaskawił dziewięciu katalońskich separatystów. Napięcie w kraju jednak pozostało - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska