Zanim władze miasta rezerwowały Hotel Ibis w Grudziądzu, urzędnicy zrobili rozeznanie ilu medyków grudziądzkiej lecznicy chciałoby skorzystać z takiej formy wsparcia. - Zgłosiło się 120 osób - mówi Beata Adwent. - Hotel Ibis zagwarantował 140 miejsc w pokojach jedno lub dwuosobowych.
Kadra, która będzie zakwaterowana w hotelu przy Piłsudskiego będzie miała opłacane noclegi. Bez wyżywienia. Koszt jednego miejsca noclegowego to 25 zł. - Na razie z tej możliwości stale korzysta kilkunastu pracowników szpitala - informuje rzeczniczka Ratusza. Jednocześnie zastrzega: - Wiemy też, że w kolejnych tygodniach z uwagi na rozwój epidemii ta liczba będzie rosła.
Teraz kasę wykłada miasto. Potem ma oddać Wojewoda
Jak się dowiadujemy, wydatki ponoszone przez miasto bądź szpital a dotyczące zabezpieczenia lecznicy bądź personelu w związku ze zwalczaniem i zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa, są zgłaszane do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Teraz pieniądze na pokrycie kosztów zakwaterowania kadry medycznej w Ibisie mają pochodzić z rezerwy kryzysowej Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a po podliczeniu mają trafić do służb wojewody do rozliczenia.
Wynajęcie hotelu - zgodnie z zapewnieniami władz Grudziądza - jest jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo personelowi medycznemu pracującemu w szpitalu.
Ratusz: Spodziewamy się, że przyjadą też medycy z innych regionów
- Część z osób pracujących na oddziałach zakaźnych, w obawie o zdrowie swoich bliskich, nie chce wracać do domów po pracy. Kolejna grupa pracowników, to osoby dojeżdżające do Grudziądza z innych miast, które są w gotowości do pracy, a dojazd wiązałby się z wydłużeniem czasu oczekiwania na potrzebną pomoc dla pacjentów - tłumaczy Beata Adwent. - Jest również duże prawdopodobieństwo, że w przypadku gdy wzrośnie liczba osób hospitalizowanych na oddziałach zakaźnych jednoimiennego szpitala, do naszej placówki zostanie oddelegowany personel medyczny z różnych rejonów Polski, któremu również będzie trzeba zapewnić odpoczynek po pracy.
„Hotel dla medyka” to akcja ogólnopolska. Z jednej strony jest odpowiedzią na potrzeby pracowników szpitala, a z drugiej na rekomendację wojewody i Ministerstwa Zdrowia, zalecających miastom przygotowywanie takich propozycji dla medyków.
