MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Iglasty czy liściasty? Takie żywopłoty zachwycają w ogrodach

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Każdy żywopłot wymaga pracy. W przeciwnym razie zamienia się w szpaler krzewów lub drzew.
Każdy żywopłot wymaga pracy. W przeciwnym razie zamienia się w szpaler krzewów lub drzew. Pixabay
Iglaste, liściaste, kwitnące i pnące. Liczne są materiały na żywopłot, dlatego trudno zdecydować, który wybrać. Znaleźliśmy kilka przykładów na zielone ściany w ogrodzie.

Żywopłot to najelegantsze ogrodzenie. Żywopłoty sadzone są od wieków. Pojawiają się już w Starym Testamencie, np. w „Pieści o winnicy” z Księgi Izajasza: „Więc dobrze! Pokażę wam, co uczynię winnicy mojej: rozbiorę jej żywopłot, by ją rozgrabiono; rozwalę jej ogrodzenie, by ją stratowano.”

Żywopłoty dzielą przestrzeń w ogrodzie, podkreślają ścieżki, osłaniają od wiatru. Dziś najczęściej powstają one z tui, kiedyś królował grab. Popularne są też cisy i bukszpany.

Łukasz Łuczaj w swoje pracy pt. "Śródpolne żywopłoty Wysp Brytyjskich" podaje, że w Europie najwięcej żywopłotów znajdziemy na Wyspach Brytyjskich i we Francji:
"Angielskie i francuskie żywopłoty są zwykle wielogatunkowe. Stanowią plątaninę kolczastych krzewów poprzetykaną pojedynczymi drzewami, głównie dębami szypułkowymi (Quercus robur) i jesionami wyniosłymi (Fraxinus excelsior). Najczęściej budowane są przez głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), tarninę (Prunus spinosa), jeżyny (Rubus spp.), bluszcz pospolity (Hedera helix), dereń świdwę (Cornus sanguinea), wiązy (Ulmus spp.) i ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium). Większość z tych roślin jest ciernista, przez co żywopłoty są nie do pokonania dla ludzi i bydła".

Wysokość żywopłotów jest różna.
"W Anglii zwykle wynosi 0,5-2 m, natomiast we Francji często spotyka się szpalery w ogóle nie przycinane od góry, a jedynie po bokach (obserwacje własne). Bujniej rosnące drzewa są od czasu do czasu wycinane na opał. Grunty otoczone takimi szpalerami ze wszystkich stron sprawiają wrażenie zamkniętych pokoi."

"W dawnej Polsce używano kolczastych krzewów (głównie tarniny i głogu) do grodzenia pastwisk i ochrony grodów, jednak ślady takiej gospodarki się nie zachowały. Jedynie niektóre obszary środkowo-zachodniej Polski, na przykład okolice Kutna, poszczycić się mogą większą ilością przypominających żywopłoty śródpolnych smug krzewów. Mają one z reguły znaczną szerokość i nie są formowane tak jak ich zachodnioeuropejskie odpowiedniki. Poza tym zwykle nie tworzą zamkniętych wieloboków, tylko biegną w postaci linii, wzdłuż granic dawnych łanów lub jednostek administracyjnych".

Wybraliśmy dla Państwa kilka przykładów żywopłotów. Zobaczcie w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska