Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

Spośród 62 dzieci uchodźców z Ukrainy:
- 5 zostało zapisany do przedszkoli
- 49 zostało zapisanych do szkół podstawowych
- 8 zostało zapisanych do szkół ponadpodstawowych
Maluchy do przedszkoli są przyjmowane w "trybie kryzysowym" do istniejących już oddziałów i będą w nich mogły funkcjonować do końca sierpnia. W tej chwili trwają zapisy do przedszkoli na nowy rok szkolny. Zatem, rodzice dzieci z Ukrainy którzy chcą aby ich pociechy kontynuowały zajęcia przedszkolne od września 2022 roku muszą tak samo jak rodzice dzieci z Grudziądza złożyć odpowiednie dokumenty, wnioski i spełniać kryteria określone przez urzędników. Zapisy trwają do 31 marca. Wszelkie zasady i terminy w poniższym artykule.
Jeśli chodzi o dzieci i młodzież szkolną, to na razie jak informuje Kamila Melkowska - Lemke, dyrektor wydziału edukacji nie ma potrzeby tworzenia oddziałów przygotowawczych. - Rozpoznajemy potrzeby i będziemy na nie reagowali - mówi dyrektor Lemke. - W naszych szkołach uczą także nauczyciele pochodzenia ukraińskiego i oni są w tej chwili bardzo pomocni dla uczniów z Ukrainy. Sytuacja jest dynamiczna, ale spodziewamy się w kolejnych dniach i tygodniach że uczniów z Ukrainy i dzieci uchodźców w przedszkolach będzie przybywało.
Dodajmy, że na środę, 16 marca na godz. 13 w bursie szkolnej czyli miejscu zbiorowego zakwaterowania było 153 uchodźców z Ukrainy, w tym 70 dzieci. W drugim z obiektów - KS Start - było 25 uchodźców. Jak poinformowała Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza dotąd na przyjęcie uchodźców miasto wydało około 100 tys. zł. Za te pieniądze zakupiono m.in. pralki i telewizory do bursy, komputery. Są to też koszty noclegów i wyżywienia.