Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile dzików żyje w Polsce? Populacja tych zwierząt w ostatnich latach

Strefa Agro
pixabay.com
Jeszcze w 2000 roku dzików w Polsce było ok. 118 tysięcy. W 2017 roku (najnowsze dane, jakie udostępnia obecnie Główny Urząd Statystyczny) ich liczebność wynosiła ok. 214 tysięcy sztuk.

W ciągu kilkunastu lat - między rokiem 2000 a 2013 - liczba dzików na terenie Polski wzrosła ponad dwukrotnie. Zarówno w 2013, jak w 2014 roku wielkość populacji tych zwierząt oceniano na ponad 280 tysięcy. W kolejnych latach - według danych uzyskanych przez GUS - następowały stopniowe spadki, by w 2017 roku odnotować prawie 215 tys. dzików.

Plan łowiecki na rok gospodarczy 2018/2019 zakłada pozyskanie ponad 185 tys. dzików. Ile dzików odstrzelono? Od 1 kwietnia do końca listopada 2018 roku pozyskano w ramach polowań prawie 168 tys. dzików, przekazał w podsumowaniu działań w minionym roku Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego.

- My nawet nie wiemy, ile tego dzika w Polsce jest, dane są nieprecyzyjne - wskazywał w radiowej Trójce Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa w czwartkowy poranek (10.01.2019). - Rozrzut szacunków populacji dzików od 200 tys. nawet do 1 mln dzików - dodawał.

- 836 tys.dzików odstrzelono w ubiegłym roku w Niemczech. Wybito tam więcej, niż ich prawdopodobnie w Polsce jest - mówił minister w programie III Polskiego Radia.

Ile dzików żyje w Polsce? Dane z ostatnich lat

Dziki w Polsce - liczebność
Infogram

Odstrzał nie jest jedynym działaniem, które ma powstrzymać wirus ASF przed rozprzestrzenianiem się w kolejnych województwach, co mogłoby zagrozić hodowli trzody chlewnej. Kluczowa w ochronie gospodarstwa przed wprowadzeniem wirusa jest bioasekuracja, o której wielokrotnie pisaliśmy.

Liczba dzików w województwach - Leśnictwo, GUS, dane z 10 marca 2017

 • dolnośląskie - 29,7 tys. dzików
 • kujawsko-pomorskie - 8,4 tys. dzików
 • lubelskie- 11,4 tys. dzików
 • lubuskie - 13,7 tys. dzików
 • łódzkie - 7,9 tys. dzików
 • małopolskie - 6,5 tys. dzików
 • mazowieckie - 15,9 tys. dzików
 • opolskie - 8,2 tys. dzików
 • podkarpackie - 8,3 tys. dzików
 • podlaskie - 5,0 tys. dzików
 • pomorskie - 18,7 tys. dzików
 • śląskie - 7,9 tys. dzików
 • świętokrzyskie - 5,5 tys. dzików
 • warmińsko-mazurskie - 18,5 tys. dzików
 • wielkopolskie - 22,8 tys. dzików
 • zachodniopomorskie - 26,5 tys. dzików

PZŁ od miesięcy realizuje plan redukcji populacji dzików, który ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń na obszarze całego kraju. Do 30 listopada pozyskanie dzika wynosiło 90,7% rocznego planu. Celem strategii w walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń jest ograniczenie populacji dzika do poziomu 0,1 os./km2 na terenie całego kraju. "Co ważne, myśliwi polują na dziki zgodnie z ustalonymi wcześniej i zatwierdzonymi przez Lasy Państwowe planami łowieckimi", zaznacza PZŁ.

Plany odstrzału zaplanowanego na styczniowe weekendy odbijają się szerokim echem w całym kraju. Planowane są protesty m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy czy Wrocławiu.

Apel związany z wybijaniem dzików w Polsce wystosowała m.in. organizacja WWF: - Rozumiemy potrzebę walki z wirusem ASF, ale też apelujemy o rozwagę. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek drastycznych działań wszelkie możliwe rozwiązania problemu powinny być dokładnie przeanalizowane - tłumaczy Piotr Chmielewski z Fundacji WWF Polska.

- Być może zamiast eksterminować populację dzików w Polsce warto byłoby zacząć od zorganizowanej, skoordynowanej i wielkoobszarowej kampanii edukacyjnej o bioasekuracji skierowanej do rolników. Uniknęlibyśmy wówczas zaburzenia funkcjonowania ekosystemu i ograniczyli koszty, które państwo ponosi na eksterminacji dzików” – podsumowuje Piotr Chmielewski.

Źródła: stat.gov.pl, wwf.pl, pzlow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska