Według szacunków wojewodów suszą zagrożonych jest obecnie 1,5 mln ha upraw, poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Jak podkreślił, straty mogą być jednak większe.
Najbardziej ucierpiały uprawy w woj. lubuskim i wielkopolskim oraz znaczna część Mazowieckiego i Łódzkiego. Póki co nie wiadomo, jak wysokie będzie wsparcie dla poszkodowanych gospodarzy (przypomnijmy: w 2018 roku na pomoc suszową rząd przeznaczył ponad 2 mld złotych).
Rolnicy żalą się na słabo wykształcone i drobne ziarno w kłosach.
Jeśli chodzi o zbiory zbóż podstawowych z mieszankami, Główny Urząd Statystyczny szacuje je na około 24,6 mln ton. To o około 8% więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Rzepak i rzepik? GUS szacuje zbiory na około 2,3 mln ton (około 4% więcej niż w zeszłym roku).
Jak mają się te szacunki do plonów przysłowiowego Kowalskiego? Sprawdzamy dane, którymi podzielili się - w jednej z rolniczych grup - użytkownicy Facebooka.
Jakie plony uzyskują rolnicy z hektara?
- Rzepak 3,4 t/ha (okolice Wąbrzeźna, Kujawsko-Pomorskie)
- Pszenżyto na słabej ziemi 3t/ha (Łódzkie)
- Rzepak hybrydowy na glebie klasy 3b, 4a plon 3,1 t z ha (Kujawsko-Pomorskie)
- Jęczmień ozimy Kosmos 5 t/ha, rzepak od 2,5 do 3,5 -mieszańcowe (okolice Nałęczowa, Lubelskie)
- Pszenżyto około 6 t, jęczmień ozimy 4 t/ha (Łódzkie)
- Pszenżyto 6,5-5 t/ha (Podlaskie)
- Pszenica 5,5 t z ha, pszenżyto 4 t z ha
Ze wzlędu na wysokie temperatury, dociera do nas coraz więcej informacji o pożarach podczas żniw. Uczulamy - rozgrzane elementy kombajnu plus wysuszona słoma mogą doprowadzić do tragedii.
Sprawdź zdjęcia:
Źródła: Facebook, GUS, Twitter
_______________________
Agro Pomorska odcinek 70
