Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Im grubsza – tym cenniejsza. Okazała grusza z Chrystkowa ma szansę na ochronę z urzędu

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Z danych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim znajdują się 2133 pomniki przyrody, w tym 2026 drzew.
Z danych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim znajdują się 2133 pomniki przyrody, w tym 2026 drzew. Pixabay
„W pasie” mierzy 222 cm i dzięki temu błyszczy wśród grusz. Stare drzewo z Chrystkowa koło Świecia może zostać pomnikiem przyrody i to w krainie słynnej ze starych drzew owocowych.

- Mam w sadzie starą gruszę, zmierzyłem jej pień na wysokości 130 cm i okazało się, że mierzy 222 cm – opowiada Czytelnik z Chrystkowa w powiecie świeckim. - Drzewo jest w dobrej kondycji, owocuje. Chciałbym nadać mu status pomnika przyrody, ale czy grusza ma na to szanse?
Zapytaliśmy o to Annę Gondek, rzeczniczkę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy:

- Kryteriami uznawania drzew za pomniki przyrody są: obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm, dla gruszy wynoszący minimum 150 cm oraz wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy ze względu na wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne, wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe.

Statusu pomnika przyrody nie nadaje RDOŚ. - Ustanowienie pomnika przyrody następuje w drodze uchwały rady gminy, w związku z czym należy złożyć wniosek do gminy Świecie – informuje Anna Gondek.
- Zachęcam pana z Chrystkowa do złożenia wniosku, radni gminy Świecie są przychylni przyrodzie – mówi Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu. - Nie raz obejmowaliśmy ochroną pomnikową cenne drzewa rosnące na naszym terenie: dęby, cisy, lipy, ale nie przypominam sobie drzewa owocowego.
Jednak Jerzy Wójcik zwraca uwagę na to, że Chrystkowo leży na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, słynnego z ochrony starych odmian drzew owocowych. - Stara grusza z Chrystkowa na pewno spotka się z zainteresowaniem – zapewnia przewodniczący radnych ze Świecia.

Decyzją radnych i na wniosek właścicielki objęto ochroną m. in. gruszę w Hajdukach Nyskich koło Opola, nazywaną najstarszą w Polsce. Ma ok. 170 lat, 323 centymetry obwodu i 10 metrów wysokości.
Nad gruszami na swoim terenie czuwają również Lasy Państwowe. Najgrubsza – 385 cm – rośnie w leśnictwie Brzeźno koło Poznania. Większość potężnych grusz na obszarach LP znajduje się w Poznańskiem, np. w Niemieczkowie są dwie (323 cm i 307 cm), następne we Wrzącej (270 cm) i Starym Młynie (262 cm). Na 10 miejscu jest grusza z leśnictwa Śródka koło Poznania o obwodzie 221 cm.
Z danych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim znajdują się 2133 pomniki przyrody, w tym 2026 drzew.
Grusza to drzewo długowieczne, żyje do 300 lat i osiąga 20 merów wysokości. Dziko rośnie w lasach liściastych i na miedzach. Zobaczcie kilka przykładów w naszej galerii.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska