Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podkreślał, że rozpoczynający się rok akademicki będzie wyjątkowym czasem dla toruńskiej uczelni. Uniwersytet rozpoczął go z nową strukturą - obecnie UMK ma 16 wydziałów, z których część zmieniła nazwę. Zmiany związane są z reformą szkolnictwa wyższego i nauki. UMK oczekuje też na wyniki pierwszego konkursu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. Mają być znane za kilka dni.
Powitanie studentów zagranicznych na UMK [zdjęcia]
- Czekamy na decyzje, które na długo określą naszą przyszłość i pozycję - zaznaczył prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK. - Status uniwersytetu badawczego to nie tylko prestiż. To dla nas zupełnie nowe możliwości rozwoju, zwiększania efektywności naukowej i współpracy międzynarodowej, wreszcie przyciągania najzdolniejszych studentów i najlepszych naukowców.
Działania, które mają umożliwić UMK wejście do grona uczelni badawczych, podjęto już dwa lata temu. Złożyły się na nie między innymi: zmiana struktury uczelni, podniesienie poziomu prowadzonych badań, czy opracowanie i wdrożenie - jako pierwsza uczelnia w Polsce - programu interdyscyplinarnych szkół doktorskich.
- Sukces w konkursie na uczelnie badawcze i powodzenie we wprowadzaniu strategicznych zmian w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce, to najważniejsze, ale nie jedyne cele, jakie przed sobą stawiamy - zaznaczył prof. Andrzej Tretyn. - Po dwóch niezwykle ambitnych zadaniach - uruchomieniu na naszej uczelni studiów z psychologii, a w ubiegłym roku z medycyny weterynaryjnej, prowadzonych wspólnie z uniwersytetami z Bydgoszczy, będziemy poszukiwać nowych przestrzeni działania i szans rozwoju, także w zakresie oferty dydaktycznej.
Dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego UMK rozpocznie remont największego w naszej części Europy radioteleskopu. Trwa także rozbudowa Uniwersyteckiego Centrum Sportowego oraz budowa Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Narodowego.
Podczas inauguracji nadano tytułu honoris causa UMK brytyjskiemu historykowi - profesorowi Normanowi Daviesowi oraz wręczono nagrody i wyróżnienia pracownikom naukowym UMK.
Wydarzeniu towarzyszyła także immatrykulacja studentów pierwszego roku. Do społeczności akademickiej włączono również młodzież rozpoczynającą naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym, w które - z uwagi na reformę oświaty - przekształcono Zespół Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie.
W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pojawili się przedstawiciele organizatorów Marszu Równości oraz Toruńskiego Strajku Kobiet. Podczas uroczystości trzymali transparenty z hasłami: „Stop nienawiści na UMK” oraz „Uczelnia wolna od homofobii”.
- Byliśmy dziś wyrzutem sumienia Uniwersytetu, który do tej pory nie pociągnął do odpowiedzialności profesorów Bartyzela i Nalaskowskiego, którzy publicznie głoszą swoje ksenofobiczne i homofobiczne poglądy - informuje Toruński Strajk Kobiet na swoim profilu na Facebooku. - Stałyśmy i staliśmy w imieniu studentów i pracowników, którzy stracili poczucie bezpieczeństwa na uczelni.
