Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Ciekawe zbiory monet trafiły do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Zdjecia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu trafiły ostatnio dwie cenne kolekcje monet. Najnowsze, okolicznościowe, przekazał Narodowy Bank Polski. Z kolei zabytkowe, pochodzące z XVII wieku dotarły do muzeum dzięki Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków
Do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu trafiły ostatnio dwie cenne kolekcje monet. Najnowsze, okolicznościowe, przekazał Narodowy Bank Polski. Z kolei zabytkowe, pochodzące z XVII wieku dotarły do muzeum dzięki Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków Powiat Inowrocławski
Zbiór wspaniałych monet trafił do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Jedne są współczesne, a i inne pochodzą z XVII wieku.

Zobacz wideo. Tak stawiano bożonarodzeniową choinkę na Rynku w Inowrocławiu

W wyniku trwającej już ponad pół wieku współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, inowrocławskie muzeum, jako jedne z 60 na terenie kraju, otrzymuje co roku serie aktualnie emitowanych przez NBP monet. Uzbierała się z tego całkiem pokaźna kolekcja, składająca się z 800 monet, wśród których nie brakuje unikatowych egzemplarzy. Monety mają różny ciężar, wartość i kształt. Obok kół, prostokątów, kwadratów, elips są też kule.

Piękne okolicznościowe momenty trafiły do Muzeum im. Jana Kasprowicza

Co roku NBP przekazuje inowrocławskiej placówce od 20 do ponad 50 monet. W tym roku zbiór powiększył się o 22 monety. Wydano je m.in. z okazji: 450. rocznicy Unii Lubelskiej, 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II i 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność".

- Osobliwością tegorocznej emisji jest moneta "Kościół Mariacki w Krakowie, 700 lecie konsekracji". Jest srebrna i waży ponad 62 gramy - opowiada Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Na awersie monety zobaczyć można fragment okna z prezbiterium z Kościoła Mariackiego w Krakowie z różnobarwnym witrażem przedstawiającym w górnej części późnogotycki maswerk z motywem roślinnym oraz postacie rodziców Jezusa - Marii i Józefa, ofiarowujących Dziecię w świątyni. Rewers monety przedstawia wieże Kościoła Mariackiego i kolorowy witraż.

- Szklana szybka wprawiona w monetę pozwala spojrzeć na drugą stronę i zachwycić nad pomysłowością polskich projektantów - dodaje Marcin Woźniak.

Skarb z XVII wieku przekazał muzeum w Inowrocławiu konserwator zabytków

Do muzeum trafiły nie tylko najnowsze egzemplarze okolicznościowych monet, ale także 86 monet pochodzących z XVII wieku. Skarb odnalazł mieszkaniec Jezuickiej Strugi. Monety trafiły wpierw do delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Bydgoszczy. Ostatecznie Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o przekazaniu ich do muzeum w Inowrocławiu.

- Większość spośród 86 zabytkowych monet stanowią srebrne sześciogroszówki, zwane też szóstakami. Pochodzą z czasów panowania króla Jana Kazimierza - opowiada o numizmatycznym skarbie dyrektor Woźniak.

Nie brakuje też większych nominałów - ortów - czyli osiemnastogroszówek. Dyrektor Woźniak informuje, że najstarsza z odkrytych monet pochodzi z 1657 roku, a najmłodsza z 1667 roku. Można więc wnioskować, że zbiór ukryty został po 1667 roku, a więc po potopie szwedzkim i rokoszu Lubomirskiego, czyli po bratobójczej bitwie po Mątwami.

- Monety są piękne. Większość z nich jest bardzo dobrze zachowana. To pierwszy typowo numizmatyczny skarb, w zbiorach naszego muzeum - podkreśla dyrektor Woźniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska