https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław - Nie żyje Tadeusz Chęsy, Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia

Nie żyje Tadeusz Chęsy
Nie żyje Tadeusz Chęsy Dominik Fijałkowski
Nie żyje Tadeusz Chęsy. Informację o śmierci Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia podał prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Nie żyje Tadeusz Chęsy

- Dziś (3 listopada) odszedł od nas Tadeusz Chęsy, Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia. Był nie tylko znanym przedsiębiorcą kujawskim, lecz przede wszystkim człowiekiem o wielkim sercu, sponsorem wielu wydarzeń kulturalnych i naukowych. Tadeusz Chęsy kochał Inowrocław i nieustannie dawał ku temu dowody. Cześć Jego Pamięci... - napisał na Facebooku Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Tadeusz Chęsy miał 73 lata.

Urodził się w Bydgoszczy. Z Inowrocławiem związany był od 1968 roku. Był tu zastępcą kierownika bazy samochodowej „Transbud”, następnie konstruktorem i kierownikiem ocynkowni w firmie „Inofama”. Przez 11 lat był też głównym mechanikiem w Drukarni CRS „Samopomoc Chłopska” w Inowrocławiu.

W 1988 roku rozpoczął własną działalność gospodarczą, która zaowocowała powstaniem Drukarni „Pozkal”. Firma zatrudnia obecnie około 250 pracowników i znajduje się w czołówce polskich drukarni dziełowych. W 2010 roku „Pozkal” kupił inowrocławskie uzdrowisko i Tadeusz Chęsy, jako prezes zarządu spółki Solanki Uzdrowisko Inowrocław doprowadził do unowocześnienia tej firmy. Tworzy ją 11 zmodernizowanych obiektów. Spółka zatrudnia blisko 300 pracowników.

O Tadeuszu Chęsym był strażnikiem bogatych tradycji inowrocławskiego drukarstwa.

Wspierał też rozwój kultury, sztuki, nauki, sportu, ekologii. Pomagał fundacjom opiekującym się chorymi dziećmi, parafiom, szkołom i wielu innym instytucjom. Dzięki niemu książki i podręczniki trafiały do polskich szkól na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Dzięki inicjatywom Tadeusza Chęsego ukazała się w ostatnich latach większość wydawnictw o Inowrocławiu, m. in.: „Po prostu Inowrocław”, „Miasto na soli”, „Uroki starego Inowrocławia” czy „Drukarnie i drukarze inowrocławscy”.

Honorowy Obywatel wsparł też takie inicjatywy, jak pomnik Jana Pawła II, pomnik Polaków pomordowanych na Kresach i tablicę ku czci Józefa Aleksandrowicza.

Tadeusz Chęsy był prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia i wieloletnim członkiem Rotary Club Inowrocław.

Przez długi czas kierował też Radą Rejonową Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Inowrocławiu. Za swoją działalność został uhonorowany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Cieszę się, że jestem jednym z inowrocławian, że mogą tworzyć inowrocławską rzeczywistość - mówi Tadeusz Chęsy, Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia. Uroczystość nadania inowrocławskiemu przedsiębiorcy i społecznikowi honorowego tytułu miała miejsce wczoraj, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, którą zorganizowano w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej.  Tadeusz Chęsy odebrał tam z rąk Tomasza Marcinkowskiego, przewodniczącego rady i prezydenta Ryszarda Brejzy  okolicznościowy dyplom potwierdzający nadanie tytułu oraz pamiątkowe medale. - Jest człowiekiem czynu. Daje kawałek serca wszystkim tym, którzy go potrzebują - mówił o bohaterze uroczystości Janusz Niewiadomski z Rotary Club Inowrocław, instytucji, która wystąpiła o uhonorowanie Tadeusza Chęsego tytułem HOMI. - Tadeusz Chęsy jest człowiekiem nieprzeciętnym i niesamowitym. Skąd się to bierze? Nie wiem. Może stąd, że urodził się trzynastego - żartował prezydent Ryszard Brejza. Warto wspomnieć, że Tadeusz Chęsy jest czternastym Honorowym Obywatelem Miasta Inowrocławia.

Tadeusz Chęsy Honorowym Obywatelem Miasta Inowrocławia [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska