Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Po szymborskich przywołówkach na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa wpisano kujawskie kozy. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa wpisano ostatnio kujawskie kozy zapustne, w Inowrocławiu zwane jako koza mątewska i koza szymborska. To kolorowe orszaki przebierańców, które chodzą po ulicach kujawskich miast i wsi na pożegnanie karnawału
Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa wpisano ostatnio kujawskie kozy zapustne, w Inowrocławiu zwane jako koza mątewska i koza szymborska. To kolorowe orszaki przebierańców, które chodzą po ulicach kujawskich miast i wsi na pożegnanie karnawału Dominik Fijałkowski
Kultywowany przez mieszkańców inowrocławskiego Szymborza i Mątew kujawski zwyczaj chodzenia z kozą zapustną wpisany został na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa. W 2016 roku trafiły tam szymborskie przywołówki.

Zobacz wideo: Jak dokarmiać ptaki, by im pomóc, a nie szkodzić? Radzi ornitolog. Monika Wójcik-Musiał

Jak podaje inowrocławski ratusz, Narodowy Instytut Dziedzictwa dokonał następującego wpisu w KLND na temat naszych zapustnych obrzędów: "Chodzenie z kozą to zwyczaj obchodzenia domów na terenie Kujaw przez grupy przebierańców pod koniec karnawału (od Tłustego Czwartku do wtorku przed Popielcem). Jest to kontynuacja dawnych ludowych praktyk o charakterze magicznym, których celem było zapewnienie urodzaju. Wśród przebierańców dominują postaci zwierzęce: koza, bocian, koń, niedźwiedź, jak również ludzkie figury "obcych": Żydzi, Cyganie oraz różnie nazywane postaci dwoiste: "dziad na babie", "żywy na umarłym". (...)".

Przed kozami na listę trafiły przywołówki z Szymborza w Inowrocławiu

Warto przypomnieć, że koza to nie jedyny kultywowany w Inowrocławiu zwyczaj wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa. W 2016 roku trafiły tam bowiem szymborskie przywołówki. Potwierdzone zostało to specjalnym dokumentem, który podczas uroczystości w Krakowie odebrali przedstawiciele Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego w Szymborzu.

- Takie wyróżnienie, to mocny impuls do działania. Mam nadzieję, że o naszej tradycji będzie się mówiło jeszcze więcej. Przecież wszyscy, którzy słyszą o niej po raz pierwszy, są nią bardzo zainteresowani. W końcu przywołówki odbywają się tylko u nas i nigdzie indziej na świecie - mówił po uroczystości Tomasz Rolirad, reprezentujący kawalerskie stowarzyszenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska