Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Przewodniczący związku zawodowego przywrócony do pracy w spółce Ciech Soda Polska

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Sąd w Bydgoszczy przywrócił Jarosława Dombka do pracy w spółce Soda Polska Ciech w Inowrocławiu
Sąd w Bydgoszczy przywrócił Jarosława Dombka do pracy w spółce Soda Polska Ciech w Inowrocławiu Dominik Fijałkowski
Jak informuje Jarosław Dombek, do marca ub. roku przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Produkcji, Sąd Apelacyjny w Bydgoszczy orzekł o przywróceniu go do pracy w spółce Ciech Soda Polska w Inowrocławiu.

W lutym ub. r., z inicjatywy kierowanego przez Jarosława Dombka wspomnianego związku zawodowego, jednego z pięciu działających w zakładach Ciech Soda Polska, zorganizowana została pikieta. Protestujący przekazali władzom sodowej spółki petycję. Domagali się m. in. wypłaty nagrody w wysokości 1000 zł brutto na każdego pracownika, jako rekompensaty premii.

Pikieta wbrew przepisom

Kilka dni później Ciech Soda Polska skierowała do MZZPP wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie z Jarosławem Dombkiem stosunku pracy bez wypowiedzenia, podkreślając, że wspomniana akcja protestacyjna została zorganizowana wbrew przepisom ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

We wniosku zwrócono też uwagę na naruszenie przez przewodniczącego, w dniu 4 marca 2019, zasad bezpieczeństwa i higieny pacy.

21 marca 2019 roku Jarosław Dombek został zwolniony z pracy. Postanowił zaskarżyć tę decyzję. Wniósł sprawę do sądu w Inowrocławiu. Odbyło się kilka rozpraw. Sąd pierwszej instancji ostatecznie orzekł na niekorzyść byłego szefa Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników.

Skuteczna apelacja

Jarosław Dombek odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Bydgoszczy, który podczas posiedzenia w dniu 2 lipca przywrócił go do pracy w Ciech SP uznając, że Dombek jako związkowiec wykonywał działania statutowe.

W rozmowie z naszym dziennikarzem, Jarosław Dombek poinformował, że do pracy może powrócić w połowie września br. Obecnie uczęszcza na rehabilitację. To efekt udaru, który przeszedł niedawno. - Niestety, poważnie odchorowałem tę całą sytuację, która mnie spotkała - komentuje Jarosław Dombek.

A co na to spółka Ciech? Oficjalne stanowisko przesłał nam rzecznik prasowy Mirosław Kuk. Czytamy tam: "Aktualnie analizujemy wyrok sądu w Bydgoszczy pod kątem dalszych kroków, a ewentualne decyzje w tej sprawie podejmiemy w przysługującym nam prawnie terminie. Jakiekolwiek dalsze działania Spółki w tej sprawie będą podejmowane w zgodzie z obowiązującym prawem oraz najwyższymi standardami działania spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych".

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska