TVP Arcydzieła malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym

Obrady inowrocławskiego samorządu rozpoczęły się od wprowadzenia zmian w porządku obrad i dodaniu apelu rady w sprawie obniżenia stawki podatku VAT za ciepło sieciowe, gaz oraz energię elektryczną.
Rada przy wsparciu prezydenta Inowrocławia apeluje do premiera o podjęcie pilnych działań zmierzających do przywrócenia 5-proc. stawki VAT na ciepło, gaz oraz energię elektryczną zamiast 23-proc. od 1 stycznia br. W apelu zwrócono uwagę, że w skali tego roku, w związku z wyższą stawką VAT na ciepło sieciowe, inowrocławianie zapłacą szacunkowo w rachunkach aż o 510 zł więcej, przyjmując za podstawę wyliczenia mieszkanie o powierzchni ok. 50 metrów kw. W związku z 23-proc. stawką podatku VAT wzrosną koszty za energię elektryczną oraz gaz.
Za przyjęciem apelu głosowali wszyscy radni z ugrupowania Ryszarda Brejzy i PO, zaś uczestniczący w sesji radni z PiS nie głosowali. Jak informuje ratusz, pełna treść tego dokumentu dostępna jest na stronie internetowej www.inowroclaw.pl.
Radny Solidarnej Polski złożył także propozycję zmiany porządku obrad. Zaproponował, aby rada poparła w swoim stanowisku projekt ustawy o zawieszeniu systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Ryszard Brejza, popierając konieczność poruszenia tego tematu, wyraził zaskoczenie, że Solidarna Polska, która tworzy rząd, występuje z odrębnym dokumentem, aby rząd zwrócił się do Unii Europejskiej. Prezydent zwrócił uwagę, że Związek Miast Polskich i przedstawiciele zakładów ciepłowniczych występowali wielokrotnie do rządu o zwiększenie limitu bezpłatnych certyfikatów, które wpłynęłyby na cenę ciepła.
Przewodniczący Tomasz Marcinkowski zaproponował, aby stanowisko to zostało uwzględnione w planie kolejnych obrad rady, po jego zaopiniowaniu przez właściwą komisję. Ze względów proceduralnych wniosek o zmianę w porządku obrad został odrzucony.
W innym punkcie poniedziałkowej sesji radni pozytywnie rozpatrzyli zmiany w tegorocznym budżecie Inowrocławia. Podjęli też uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Inowrocławia na lata 2023-2034.
Magdalena Kaiser, naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu ratusza przedstawiła sprawozdanie za 2022 r. z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto Inowrocław.
Podczas sesji podjęto także trzy uchwały w zakresie pomocy społecznej. Dotyczyły one zasad odpłatności za pomoc udzieloną w formie gorącego posiłku dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Inowrocławiu, a także przyznania pomocy osobom objętym wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023. Konieczność wprowadzenia zmian podyktowana została nowelizacją aktów prawnych określających kryteria dochodowe, kwalifikujące do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej, które zmieniły się 1 stycznia 2023 r. Mówił o tym Grzegorz Gąsiorek, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia.
Minutą ciszy radni uczcili także pamięć zmarłego niedawno artysty malarza Mariana Kokoszyńskiego, który był m.in. twórcą dzieła, znajdującego się w sali sesyjnej urzędu miasta.
- Policyjny pościg ulicami Inowrocławia i Tupadeł za 23-latkiem
- Tak było na turystycznym XXI Nocnym Marszu Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego
- Piłkarze Pogoni Mogilno na zdjęciach z lat 1946-1948. Kto zna ich nazwiska?
- Janikowo. Wkrótce zawody warcabowe w ramach Grand Prix Polski 2023
- W inowrocławskiej Szkole Rzemiosła ruszyła Szkolna Liga Bezpiecznej Jazdy
- Inowrocław. Gdzie podział się tramwaj z ulicy Świętego Ducha?