Zobacz wideo: Tyle zarabiają teraz Polacy w mikrofirmach
Inowrocławska ciepłownia po raz drugi z rzędu uczestniczy w kampanii pod hasłem "20 stopni dla klimatu". Pracownicy ZEC zachęcają mieszkańców do dbania o energię cieplną i promują zachowania ekologiczne, powołując się przy tym na badania, które wykazują, że polskie mieszkania są przegrzewane. Wiąże się to oczywiście z podwyższona emisją dwutlenku węgla do powietrza. Jak dowodzą naukowcy, obniżenie temperatury w domach do 20 stopni Celsjusza zmniejszy tę emisję o 2 miliony ton rocznie. A to przecież bardzo dużo.
Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu sugeruje obniżenie temperatury w mieszkaniach
Jak zwracają uwagę przedstawiciele inowrocławskiej ciepłowni, obniżenie temperatury w domu o jeden lub dwa stopnie z jednej strony odbije się pozytywnie na zdrowiu mieszkańców, a z drugiej strony przyniesie znaczne oszczędności energii i spadek emisji dwutlenku węgla.
- Obecnie około 42 procent Polaków, w tym odbiorcy ciepła z inowrocławskiego Zakładu Energetyki Cieplnej, korzysta z ciepła systemowego. Eksperci z Politechniki Warszawskiej wyliczyli, że jeśli we wszystkich mieszkaniach ogrzewanych ciepłem systemowym obniżymy temperaturę o jeden stopień z 22 do 21 stopni Celsjusza, to w ciągu roku zaoszczędzimy 450 tysięcy ton węgla i wyemitujemy mniej dwutlenku węgla o około milion ton. Gdy obniżymy temperaturę o dwa stopnie, to oszczędności węgla wzrosną dwukrotnie, a emisja dwutlenku węgla spadnie o dwa miliony ton. Dal porównania, żeby pochłonąć taką ilość dwutlenku węgla potrzeba około 30 milionów drzew - słyszymy w ZEC.
Lekarze też sugerują mieszkańcom Inowrocławia obniżenie temperatury w mieszkaniach. Tak zdrowiej
Do obniżenia temperatury w domu do 20 stopni Celsjusza namawiają też lekarze. Zwracają uwagę, że wyższa temperatura wpływa na wysychanie śluzówek dróg oddechowych, a to osłabia naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa i gardła. W efekcie jesteśmy bardziej narażeni na infekcje. Przegrzewanie mieszkań pogarsza też u domowników zdolność koncentracji uwagi i analitycznego myślenia. Powoduje uczucie rozdrażnienia oraz częstsze odczuwanie bólu głowy, zmęczenia i osłabienia.
Obniżenie temperatury przyniesie również oszczędności właścicielom mieszkań, w postaci niższych rachunków za dostarczane ciepło. Jeden stopień Celsjusza mniej powinien zmniejszyć rachunek o 5,8 proc. W przypadku dwóch stopni będzie to już ponad 10 proc. mniej do zapłaty.
Inowrocławski ZEC uczestnicząc drugi raz z rzędu w kampanii "20 stopni dla klimatu", zachęca swych odbiorców do zmiany nawyków korzystania z ciepła. Przekonuje, że w walkę o czystsze powietrze może włączyć się każdy. Nie tylko duży przemysł, transport czy użytkownicy pieców węglowych poprzez ich likwidację i wybór ekologicznych sposobów ogrzewania mieszkań, ale także każdy korzystający z ciepła systemowego. Wystarczy obniżyć temperaturę w domu do 20 stopni Celsjusza.
- Od lat realizujemy konsekwentnie inwestycje, które mają nie tylko poprawić jakość usług dla naszych odbiorców, ale również ograniczyć emisję szkodliwych związków do środowiska. Duży nacisk kładziemy również na edukację ekologiczną. Niestety w ostatnim czasie działalność w tym zakresie mocno ogranicza pandemia koronawirusa - komentuje prezes Piotr Pawlak.
- Najrzadsze imiona nadawane dzieciom w Inowrocławiu
- Kujawsko-Pomorskie. Oto najpiękniejsze policjantki w naszym regionie [zdjęcia]
- Powódź w Ostrówku pod Kruszwicą. To już 10 lat! Archiwalne zdjęcia
- Sprawdziliśmy co dzieje się na placu po PKS w Inowrocławiu. Mamy nowe zdjęcia!
- Sypnęło śniegiem więc nasyp w Solankach zamienił się w tor saneczkowy
