Parlamentarzysta zauważa, że problem ten szczególnie dotyka rodziny wielodzietne, dla których dużym ułatwieniem byłaby możliwość korzystania przez młodsze rodzeństwo z podręczników nabytych wcześniej dla dzieci starszych.
Według posła, kuriozalnym jest wymaganie zakupu nowych książek tylko dlatego, że zmieniła się na nich naklejka informująca o zatwierdzeniu na dany rok przez MEN. Brejza przypomina też, że częste zmiany podręczników dezaktualizują księgozbiór szkolnych bibliotek. Mimo tych uwag, poseł twierdzi, że nauczyciele powinni mieć prawo wyboru książek. Musi to mieć jednak racjonalne podstawy i uwzględniać sytuację finansową rodziców.
Poseł złożył w tej sprawie interpelację. Postuluje też stworzenie na stronach internetowych MEN listy książek przyjaznych budżetowi rodzinnemu (niezależnie od roku ich wydania), odpowiadających podstawie programowej, a także ograniczenie wpisywania do zestawów obowiązujących podręczników nowych wydań, jeżeli nie różnią się one od wersji z lat ubiegłych.