Gmina Więcbork przynależy do strefy kujawsko-pomorskiej. W 2018 roku strefa ta pod kątem ochrony zdrowia została zaliczona do klasy C, czyli do tej, gdzie stężenie zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy benzo(a)pirenu, pyłu zawieszonego PM 10 (rakotwórcze metale ciężkie) i PM2,5 (aerozole atmosferyczne uznawane za najgroźniejsze dla zdrowia człowieka).
W ramach działań naprawczych, by zredukować emisję tych toksyn, program wskazuje strategie, jakie podjąć ma samorząd. Istotnym elementem integrującym jest edukacja ekologiczna społeczeństwa.
Cel - zdrowie mieszkańców
Priorytetem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. W tym pomóc ma termomodernizacja budynków, wymiana kotłów węglowych na nowe lub zastąpienie ich tymi opalanymi gazem ziemnym, olejem opałowym lub zastosowanie ogrzewania elektrycznego. Rozwiązaniem ma być też podłączenie gospodarstw do sieci cieplnych.
Problem w tym, że na terenie gminy nie funkcjonuje system sieci ciepłowniczej. Osiedlowa kotłownia zarządzana przez ZGK w Więcborku dostarcza ciepło pojedynczym blokowiskom na osiedlu BOWiD. Największy odsetek paliw, który stosują mieszkańcy, to węgiel kamienny i to ten o niskiej jakości lub drewno. Dym, który unosi się, jak wskazują autorzy programu, z kominów o niewielkiej wysokości potęguje zanieczyszczenie powietrza.
Jednym z rozwiązań ograniczenia niskiej emisji jest zmiana źródła ogrzewania na bardziej ekologiczny np. na ogrzewanie gazowe, ale obecnie na terenie gminy nie funkcjonuje sieć gazownicza. Samorząd poczynił jednak już w tej sprawie kroki. W 2017 roku burmistrz podpisał list intencyjny z Polską Spółką Gazownictwa, która rozważa zgazyfikowanie tych części tych terenów. Miałby to być gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Nakło-Sępólno Krajeńskie. W 2018 roku gmina podpisała umowę na wykonanie prac projektowych, a ich zakończenie ma nastąpić w czerwcu tego roku. Oprócz tego Polska Spółka Gazownictwa, Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy planuje do września 2021 wykonać gazyfikację Więcborka.
W 2021 roku bydgoski oddział Polskiej Spółki Gazownictwa planuje wykonać gazyfikację Więcborka.
Program Ochrony Środowiska dla Gminy Więcbork na lata 2020-2023 z perspektywą na lata 2024- 2027, pozytywnie zaopiniowany przez zarząd powiatu, wskazuje też wiele innych problemów, z którymi gmina powinna się uporać. Należy do nich zwiększający się ruch drogowy i przekroczenia dopuszczalnych poziomów dźwięku, zarówno w dzień, jak i w nocy. Budowa obwodnicy, która jest na etapie przygotowania STEŚ, ma problem rozwiązać.
Inne to m.in wzrost liczby źródeł pól elektromagnetycznych oraz zwiększenie ich koncentracji, przewaga zmieszanych odpadów komunalnych nad zebranymi selektywnie oraz dysproporcje pomiędzy dostępnością sieci wodociągowej do sieci kanalizacyjnej, duża liczba zbiorników bezodpływowych i niedostateczna realizacja systemu oczyszczania ścieków.
