https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje nad Kanałem Bydgoskim. Może powstać park kulturowy, ale do UNESCO wciąż daleko

Maciej Czerniak
Inwestor zapewnia, że nowe budynki nad kanałem wznoszone były po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków
Inwestor zapewnia, że nowe budynki nad kanałem wznoszone były po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków Arkadiusz Wojtasiewicz
Nad kanałem powstał nowy apartamentowiec. Pojawiły się obawy, że przez to trudniej może być o ochronę okolic zabytkowego kompleksu wodnego. Inwestor i konserwator uspokajają, że zabytkowy charakter miejsca nie został naruszony.

Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu nabiera tempa

- UNESCO to już naprawdę musi być coś wyjątkowego, niezwykła rzecz - mówi Sławomir Marcysiak, bydgoski miejski konserwator zabytków. Odsyła do opracowania na temat Kanału Bydgoskiego, w którym wypowiada się prof. Jakub Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

To Cię może też zainteresować

Wspomina również, że już wcześniej zwracano się do niego w sprawie opinii na temat ewentualnych kroków, jakie można by podjąć, by kanał został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. - Profesor Lewicki mówi, że owszem, trzy kanały razem - Elbląski, Bydgoski, Augustowski - miałyby szansę w procedowaniu o wpisanie na listę. Ale każdy z nich osobno już nie.

Marzenie o UNESCO

Dyskusja o wpisaniu bydgoskiego do tego światowego rejestru odżyła kilka lat temu, kiedy przy ulicy Wrocławskiej powstawał pierwszy apartamentowiec. Już w 2016 roku prof. Lewicki zaznaczał: - Stary Kanał Bydgoski jest bardzo cennym zabytkiem techniki i wielu bydgoszczan marzy o wpisaniu go na listę UNESCO. Potem dodał: - Ale jest to szalenie trudne. Utrata kompletności ochrony terenu nad kanałem bezpowrotnie zamyka drogę do wpisania go na tę prestiżową listę.

Od tamtego czasu inwestycji w rejonie kanału w Bydgoszczy przybyło. W tym roku oddano do użytku liczący 107 mieszkań kompleks dwóch budynków wzniesionych przez inowrocławską firmę Red Co. Apartamentowce "Przy IV Śluzie" stoją kilka metrów od brzegu.

- Budynki wyrastają już coraz bliżej kanału, co może istotnie wpłynąć na charakter całego terenu. Również jeśli chodzi o przyszłe starania o wpisanie całego kompleksu hydrotechnicznego na listę UNESCO - mówi jeden z przewodników po Bydgoszczy.

W rejestrze zabytków Stary Kanał Bydgoski znajduje się "po linii brzegowej".

- W wielu miejscach na świecie dopuszcza się istnienie w miejscach historycznych nowoczesnych budynków - mówi Mariusz Sawicki, prezes Red Co. - Wystarczy się wybrać do Gdańska, gdzie przy zabytkowych powstają nowe budynki. I w przypadku tej inwestycji architekt pracował uwzględniając wytyczne konserwatora. Dlatego zastosowano w elewacji elementy z cegły. Teren parku przy naszej działce również jest objęty ochroną, dlatego wszelkie szczegóły uzgadnialiśmy z konserwatorem.

Podkreśla, że zachowany został również stojący bezpośrednio przy śluzie "dom śluzowego". Firma pod nadzorem konserwatorskim odnowiła jego elewację.

- Lista UNESCO to świetna rzecz, ale problem nie polega na tym, by mnożyć formy ochrony - mówi Sławomir Marcysiak. - Problem polega na tym, by na przykład odnowić wrota śluz, a to kolosalne pieniądze, koszt ponad miliona złotych za każde.

Chodzi o nakazy WINB przeprowadzenia prac remontowych na śluzach. Tu Marcysiak nawiązuje do innego problemu - objęcia ochroną części kanału jako pomnika historii: - W sytuacji, gdy konieczne są prace remontowe, wnioskowanie bywa problematyczne. Pomnik historii nie musi być w idealnym stanie technicznym, ale we wniosku podaje się ocenę techniczną, jak również harmonogram prac, które trzeba wykonać. A ten znamy dopiero teraz, bo cały miniony rok to było ucieranie się stanowisk między projektantami a nami. Projektanci są od opracowania elementów technicznych, ale ich wnioski rozmijały się z oczekiwaniem konserwatorskim.

Marcyciak dodaje za to, że o wiele łatwiej byłoby objąć część terenu nad kanałem bydgoskim ochroną w ramach utworzenia tam parku kulturowego. To możliwe jest do ustanowienia uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bydgoszczak
Jakie UNESCO? O czym i kto w ogóle myśli. Najpierw to niech miasto doprowadzi tą okolice do porządku nie bardzo jest czym się chwalić. Deptak i chodniki wołają o pomstę, br[orbaźliwe]e ławki, brak urozmaiconej zieleni, br[orbaźliwe]e nabrzeże, spęd lokalnych pijaczków. Miejsce przeciętne i wręcz nie nadające się do zwiedzania. Jedyna atrakcja kanał, śluza i ścieżka wzdłuż na której po jednej ze stron można zęby stracić od nierówności. Daleko to jest aby to miejsce było atrakcyjne. UNESCO :D
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska