Zobacz wideo: Wójt gminy Świecie nad Osą o akcji Szczepimy Gminy.
Irena Ciemna z Gniewkowa 10 sierpnia skończyła 100 lat
Irena Ciemna urodziła się 10 sierpnia 1921 roku w Straszewie (powiat aleksandrowski). Jej rodzice Marianna i Jan prowadzili gospodarstwo rolne w Żyrosławicach (powiat inowrocławski), w których dorastała razem z siostrą i siedmioma braćmi. Ukończyła szkołę podstawową w pobliskim Murzynnie.
Podczas okupacji w czasie drugiej wojny światowej pracowała jako krawcowa w Gniewkowie (powiat inowrocławski), gdzie szyła niemieckie mundury, a od 1944 roku brała udział w robotach przymusowych w Czołowie (powiat radziejowski). Wojna zabrała jej trzech braci.
Dwóch zostało rozstrzelanych przez Niemców w okolicach rodzinnej miejscowości, kolejny zginął w obozie koncentracyjnym. W 1945 roku, krótko po zakończeniu wojny, wyszła za Łucjana Ciemnego. Para zamieszkała w Szczutowie (powiat golubsko-dobrzyński) i wychowała czworo dzieci, dwie córki oraz dwóch synów. Pani Irena rozpoczęła pracę na poczcie, a z czasem została naczelniczką oddziału w Grabiach (powiat aleksandrowski), gdzie przeprowadziła się razem z rodziną w latach pięćdziesiątych. Swoją dalszą karierę związała jednak z gastronomią. Przez lata prowadziła restaurację i kawiarnię "Bajka" w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), a później, aż do przejścia na emeryturę w 1988 roku, kawiarnię w Gniewkowie (powiat inowrocławski).
W wolnym czasie lubiła podróżować po kraju i razem z mężem odwiedzać polskie morze, góry, czy mazurskie jeziora. Pomagała też w wychowaniu wnuków, przygotowywała wypieki i gotowała. Do dziś chętnie pomaga rodzinie w kuchni. Dużo czyta, śpiewa i interesuje się polityką. Jest rodzinną, przedsiębiorczą i aktywną osobą, lubiącą przyjmować gości i dawać prezenty. Ma 11 wnucząt, 23 prawnucząt i 4 prawnuki, które chętnie ją odwiedzają. Obecnie mieszka z rodziną w Gniewkowie.
Medal Unitas Durat dla Ireny Ciemnej z Gniewkowa
Wizytę z tej okazji nestorce złożyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, która wręczyła jej marszałkowski medal Unitas Durat. Życzenia złożył seniorce także burmistrz miasta Adam Straszyński.
- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Rówieśnicy Niepodległej w liczbach:
- Pani Irena jest 201 osobą uhonorowaną medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis
- Akcję Urząd Marszałkowski prowadzi od 2018 roku
- Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
- Najstarszą uhonorowaną seniorką jest pani Elżbieta Rogala, która 3 listopada 2021 roku ukończy 110 lat.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, proszone są o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected].
- Najtańsze mieszkania na sprzedaż w Inowrocławiu!
- Moda na ulicach Pakości. Stylizacje pakościan na zdjęciach!
- Inowrocław - tak wyglądał dwie, trzy dekady temu. Inny świat!
- Tak wyglądają ogródki działkowe ROD w Inowrocławiu i okolicy
- X Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej w Inowrocławiu
- Protest na Rynku w Inowrocławiu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. Zdjęcia
