Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba rolnicza o bioasekuracji: Nie godzimy się na takie rozwiązania

Strefa Agro
pixabay.com
Kujawska-Pomorska Izba Rolnicza przedstawiła swoje stanowisko w sprawie zasad bioaserukaccji, która ma objąć cały kraj. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kujawska-Pomorska Izba Rolnicza jest przeciwna wprowadzeniu w takim kształcie, na obszarze całego kraju rozporządzenia Ministra Rolnictwa w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Daliśmy temu wyraz, kierując stosowną opinię do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Rozporządzenie nakłada na rolników szereg kosztownych obowiązków wynikających z realizacji programu bioasekuracji
nie gwarantując żadnych rekompensat, co znacznie podroży i tak nieopłacalny obecnie chów świń. W ostrożnej ocenie resortu rolnictwa, nawet 15% gospodarstw hodujących trzodę chlewną zrezygnuje z produkcji po wprowadzeniu obowiązkowego programu bioasekuracji. Oznacza to spadek pogłowia świń o ok. 1,5 mln sztuk świń i utratę dochodów dla wielu tysięcy gospodarstw.

Zobacz też: Zamykają przejścia dla zwierząt, żeby afrykański pomór świń nie "wjechał" do nas autostradą [wideo]

Jeżeli, ktoś nie spełni tych zasad będzie musiał poddać świnie ubojowi i zaprzestać produkcji na 3 lata.Masowe kontrole Rozporządzenie w sprawie bioasekuracji ma zostać podpisane już 5 lutego i wejdzie w życie po 14 dniach. W połowie lutego ma ruszyć kampania informacyjna dla rolników, która będzie tłumaczyć szczegóły nowych obowiązkowych zasad. Od marca rozpoczną się masowe kontrole wszystkich chlewni pod kątem spełniania bioasekuracji. W ich efekcie Inspekcja Weterynaryjna wyda decyzje o usunięciu ewentualnych uchybień, na które rolnik będzie miał maksymalnie 4 miesiące. Ale już na tym etapie może też zapaść decyzja o zamknięciu gospodarstwa jeżeli służby weterynaryjne uznają, że nie ma szans na spełnienie zasad bioasekuracji.

Druga kontrola Inspekcji Weterynaryjnej będzie miała na celu stwierdzenie, czy rolnik wywiązał się z wcześniejszych zaleceń. Jeżeli
cały czas wymogi bioasekuracji nie będą spełnione, Inspekcja da rolnikowi czas na sprzedaż tuczników oraz wyda nakaz zamknięcia hodowli na maksymalnie 3 lata. Na całą akcję skontrolowania wszystkich gospodarstw Inspekcja Weterynaryjna poświęci dwa lata.

Źródło: KPIR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska