Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dawniej bywało - dożynki okrężne w gminie Brzuze

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Pokaz dawnych prac polowych uzmysłowił jak wiele zmieniło się w rolnictwie
Pokaz dawnych prac polowych uzmysłowił jak wiele zmieniło się w rolnictwie Fot. sgiM
Sołectwa Gulbiny i Marianowo podtrzymują tradycje. Zorganizowały Dożynki Okrężne, przypominając historię rolnictwa.

- Mieszkańcy zasiedli na wóz drabiniasty, udekorowane przyczepy i w barwnym korowodzie złożonym z maszyn rolniczych, przy akompaniamencie ludowej muzyki udali się na okrążanie pól, by sprawdzić czy wszystkie zbiory zostały sprzątnięte – informują organizatorzy oryginalnej imprezy.

Sprawdź też: Głosy dla sołtysów i sołectw. Plebiscyt w powiatach rypińskim, toruńskim, golubsko-dobrzyńskim i brodnickim

Po rundzie honorowej po polach, przy świetlicy wiejskiej w Marianowie odprawiona została polowa msza. Rolnicy mogli podziękować za plony. Ks. Andrzej Bytner, proboszcz parafii Trąbin poświecił przyniesione wieńce dożynkowe oraz bochny z tegorocznych plonów.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Sporą atrakcją dla uczestników dożynek i głównym punktem imprezy było przedstawienie „Żniwa w Serbinowie”. Przygotowała je grupa teatralna z Płonnego.

- W pięknej wiejskiej scenerii wśród łanów szumiącego zboża pojawili się więc państwo Niechcic z Agnisią, ludzie z czworaków, Żyd Szymszel z Kurzy. Ich dialogi, stroje, polowe prace jak: ścinanie zboża kosą, wiązanie go w snopy, stawianie tzw. sztyg - wszystko to przypomniało tradycję polskiej wsi oraz pokazywało jak ciężką pracą były niegdyś żniwa. Obserwujący całe przedstawienie mogli także spróbować swoich sił na polu. Jak się okazało wielu mężczyzn doskonale sobie radziło w pracy z kosą, a i kobiety wciąż pamiętały jak związać zboże tzw. powrósłem, czyli cienką wiązką skręconego zboża – dodają organizatorzy.

W programie dożynek było między innymi okrążanie pól wozem drabiniastym
W programie dożynek było między innymi okrążanie pól wozem drabiniastym Fot. sgiM

Mieszkańcy oraz goście byli zachwyceni pokazem.

- Dla młodego pokolenia była to doskonała lekcja żywej historii, a dla nieco starszych sentymentalne wspomnienie. Całe to nasze święto to duże przedsięwzięcie, stąd jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w przygotowania oraz różnym instytucjom, firmom i osobom prywatnym, które udzieliły nam wsparcia - mówi radny gminy Brzuze Krzysztof Budziński.

W programie dożynek była też biesiada, występy artystyczne, konkursy i tańce. Organizatorzy przygotowali też poczęstunek. Na gości czekały kiełbaski, kaszanki, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz słodkości.

Funkcje starostów dożynek sprawowali: Wioletta Felczak oraz Bartłomiej Darmofalski.

Wideo: Dożynki gminno-parafialne w Dobrzyniu nad Wisłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska