Nie każdy jednak problem wymaga interwencji dermatologa.
Kosmetyki dla dzieci muszą być bezpieczne, a więc pozbawione substancji zapachowych, barwników i konserwantów.
Skóra noworodków ma skłonności do przesuszania się. Może więc dochodzić do powstania drobnych zakażeń. Do najczęstszych problemów należy atopowe zapalenie skóry.
Zakażenie pieluchowe
Najważniejsza dla zdrowej skóry dziecka jest odpowiednia regulacja temperatury ciała. Ciało noworodka łatwo jest oziębić. Paradoksalnie jednak największym problemem jest przegrzewanie noworodków. Rodzice świadomi łatwej utraty ciepła przez dziecko, ubierają je zbyt grubo. Dziecko poci się, a w fałdach skóry, zwłaszcza w pachwinach pod pieluchą może dojść do wyprzeń - tzw. zakażenie pieluchowego.
Skóra taka sucha
Skłonność do suchości jest u noworodków i małych dzieci tak samo indywidualna jak u dorosłych. Sucha skóra jednak swędzi. Dziecko często drapie się i źle śpi w nocy, jest rozdrażnione, budzi się w nocy. Skóra swędzi bardziej, gdy przychodzi noc i kładziemy malucha do ciepłej pościeli. Jednak suchość skóry można zlikwidować za pomocą kremu, który nie jest zbyt "lekki". Preparat powinien zostawiać ochronną warstwę na skórze, nie wchłaniać się zbyt szybko, ale też nie może być zbyt tłusty.
Chorobą skóry, która zazwyczaj ujawnia się we wczesnym dzieciństwie jest atopowe zapalenie skóry. To największy problem dermatologii dziecięcej.
Problem suchej skóry nasila się zimą; policzki dziecka należy wtedy osłaniać tłustymi kosmetykami. Istnieje szeroka gama wyspecjalizowanych "zimowych" kosmetyków, które można stosować u dzieci.
U każdego malucha dochodzi czasami do zakażenia liszajcem. Zmiany są najczęściej umiejscowione na twarzy. Początkowo wyglądają jak "zabrudzenie", rozszerzają się bardzo szybko pokrywając żółtymi strupkami rozległe obszary twarzy i tułowia. Choroba jest bardzo zakaźna i często chorują wszystkie dzieci w danym domu lub przedszkolu. Leczenie jest proste, polega na stosowaniu antybiotyków miejscowo, choć nierzadko i ogólnie. Skłonność do nawrotów jest duża. Można temu zapobiec. Wystarczy dbać, by skóra nie była przesuszona.
Zapalenie atopowe
Chorobą skóry, która zazwyczaj ujawnia się we wczesnym dzieciństwie jest atopowe zapalenie skóry. To największy problem dermatologii dziecięcej. Zmiany chorobowe pojawiają się w zgięciach łokci, kolan oraz na policzkach. Zaostrzają się pod wpływem stresu i po spożyciu niektórych pokarmów. W okresach uśpienia choroby trzeba pielęgnować suchą skórę dziecka - nawilżać i natłuszczać.