Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak segregować śmieci? [BIO, zmieszane, plastik, szkło i papier]

Filip Wołek
Filip Wołek
Segregacja śmieci nie musi być trudna. Pamiętajmy; plastik wrzucamy do żołtego pojemnika, odpady zmieszane do czarnego, papier do niebieskiego, szkło do zielonego i odpady BIO do brązowego.
Segregacja śmieci nie musi być trudna. Pamiętajmy; plastik wrzucamy do żołtego pojemnika, odpady zmieszane do czarnego, papier do niebieskiego, szkło do zielonego i odpady BIO do brązowego. Tomasz Mikołajczyk, Pixabay
Mimo wielu oznaczeń oraz wskazówek, część osób nadal nie wie jak właściwie segregować odpady. Ile statystyczny Polak generuje śmieci oraz czy jest tego świadom? Co pomaga w segregacji oraz jakich nawyków należy się nauczyć?

Zobacz wideo: Śmieciowe dylematy. Gdzie wyrzucać problematyczne odpady?

Statystyki, a realia przeciętnego Polaka

- Odpady, również te żywnościowe, zanieczyszczają glebę, wody gruntowe i powietrze, powodują emisję dwutlenku węgla i metanu do atmosfery, przyczyniając się tym samym do niekorzystnych zmian klimatu - komentuje dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badwczego. - Powodują również ogromne straty gospodarcze – niewykorzystywanie „pozostałości” oznacza marnowanie pracy i innych nakładów, takich jak grunty czy energia, potrzebnych do wydobycia surowców, produkcji, dystrybucji i przygotowania do konsumpcji.

W ciągu roku kilkukrotnie porusza się temat marnowanej żywności oraz tego, w jaki sposób podchodzi się do sposobów jej ratowania. Jak wynika z przeprowadzonych badań Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności, rocznie wyrzuca się aż 5 mln ton żywności . Mimo, że dostrzega się tendencję spadkową marnowanej żywności, to z odpadkami komunalnymi jest wręcz przeciwnie. Z danych udostępnionych przez GUS, w 2019 roku wytworzono 12 753 tys. ton odpadów komunalnych – jest to wzrost o 2,1% względem roku wcześniejszego. Wynika z tego, że przeciętny obywatel w 2018 roku generował 325 kg, natomiast rok później 332 kg, trend wzrostowy dotyczy całej UE.

Problem jest na tyle duży, że zainteresował się nim Parlament Europejski – państwa członkowskie UE powinny m.in. budować świadomość wśród obywateli oraz przekazywać nadwyżki żywności do przeznaczonych temu organów.

Polecamy także: Jakie odpady można zostawić w PSZOK-u, a których nie? Sprawdzamy w gminach

W całym procesie nie marnowania żywności oraz segregacji odpadów ważne jest zachęcenie oraz stopniowe przyzwyczajanie do recyklingu, kompostowania i fermentacji bioodpadów.

Jak właściwie segregować śmieci?

Od początku lipca 2017 w naszym kraju funkcjonuje Jednolity System Segregacji Odpadów, w którym odpady komunalne dzielone są na pięć rodzajów: BIO (kolor brązowy), metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty), papier (kolor niebieski), szkło (kolor zielony), a także odpady zmieszane (kolor czarny). W wyniku takiego podziału, nie zawsze wiadomo, co może trafić do odpowiedniego kontenera - problem ten najczęściej związany jest z opakowaniami po produktach, które są tłuste brudne etc. Dla przykładu w odpadach typu BIO nie mogą znajdować się produkty odzwierzęce – mięso, białka, tłuszcze.

- Spacerując po Szwederowie widuje czasem pełno rozrzuconego jedzenia. Na śmietnik trafiają chleby oraz inne produkty, które mogłyby się komuś przydać – komentuje Rafał. – Do tego masa odpadów, która są nie zawsze posegregowane: stara elektronika, meble czy ubrania. Przecież wszystko to ma swoje wyznaczone miejsce…

Jeżeli opakowanie składa się z kilku elementów (będących wykonanych z różnych materiałów) powinno się oddzielić je od siebie. Co więcej, przed wyrzuceniem opakowania, nie trzeba go myć, a jedynie wrzucić do właściwego kontenera. Zakrętki można przekazać na zbiórki charytatywne organizowane przez szkoły oraz urzędy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska