Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wzmocnić organizm, odzyskać siły, witalność na wiosnę?

Zbigniew Przybylak
sxc
W końcu lutego dzień się wyraźnie wydłuża, ale pogoda bywa nadal zmienna - występują duże różnice temperatur między dniem i nocą oraz następującymi po sobie dniami. Przy zmiennej pogodzie występują częste wahania ciśnienia, więc wiele osób uskarża się na wiosenne zmęczenie.

Przypadłość ta charakteryzuje się zwiększoną apatycznością, nerwowością, ociężałością ciała, także sennością, zniechęceniem, nadmierną pobudliwością, również częstszym łamaniem w kościach. Na dodatek nasilają się przeróżne dolegliwości wątroby, układu krążenia i choroby nerek. Gorzej też zasypiamy, budzimy się i wstajemy z większym trudem niż zazwyczaj.

Zarówno większe zmęczenie, jak i pewna nieruchawość naszych organizmów (zwłaszcza stawów, pleców) stanowią pochodną "zabrudzenia organizmów" przez różne mniej lub bardziej toksyczne pozostałości kalorycznej, zimowej diety, bogatej w mięsiwa, tłuszcze i ciasta, a uboższej w witaminy, warzywa, owoce.

W jaki sposób najprościej wzmocnić organizm, odzyskać siły, witalność?

Przede wszystkim warto zażywać witaminy, ale tylko w postaci naturalnej - jedząc warzywa i owoce, bowiem tylko takie kuracje są naprawdę skuteczne. Żadne sztuczne, nawet najlepsze specyfiki nie dadzą podobnego efektu. Trzeba zatem jadać więcej warzyw zawierających witaminy A i C, czyli warzyw zielonych, a także zabarwionych na żółto i pomarańczowo. Te ostatnie są szczególnie bogate w prowitaminę A.

Tak więc w końcu zimy i wczesną wiosną znacznie częściej winna pojawiać się na stołach kapusta pod różnymi postaciami, zwłaszcza kwaszona, marchew, buraczki, brukiew, seler, por, cebula, pietruszka, szczypior (najlepiej jednak z własnej uprawy na okiennym parapecie), rzodkiew.

Wiosną lubimy nowalijki. Naturaliści przekonują jednak, że są one mało wartościowe, jeżeli uprawiane są intensywnie -zwłaszcza dotyczy to sałaty, rzodkiewki, ale również pomidorów, szczypiorku, zielonej pietruszki. Nowalijki wartościowe są raczej tylko z własnego ogródka lub z upraw bez chemii. Z innych źródeł (zwłaszcza z marketów) lepiej zrezygnować. Są one drogie i w zasadzie prawie bezwartościowe.

Warto natomiast rozejrzeć się wokół i sięgnąć po wiosenne listki do ogrodowej, polnej albo leśnej apteki. Przede wszystkim powinniśmy - przynajmniej od czasu do czasu - skorzystać z dobroczynnych, posiadających oczyszczające właściwości rozmaitych chwastów od pokrzywy począwszy na popularnym mleczu skończywszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska