Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zapobiegać uzależnieniu od internetu

Andrzej Bartniak
Rodzice i nauczyciele wspólnie zastanawiali się jak zapobiegać uzależnieniu od internetu
Rodzice i nauczyciele wspólnie zastanawiali się jak zapobiegać uzależnieniu od internetu Andrzej Bartniak
Co może łączyć: alkohol, narkotyki, hazard i internet? Uzależnienie. Zespół Szkół Menedżerskich zorganizował warsztaty dla rodziców i nauczycieli, których celem było uświadomienie zagrożeń, jakie czyhają w sieci.

- Jeśli ktoś uważa, że można funkcjonować w dzisiejszym świecie bez internetu, to się myli - uważa Józef Wasiak, dyrektor Zespołu Szkół Menedżerskich w Świeciu. - Nowoczesna edukacja to sieć. Tyle, że mądrze wykorzystywana - zaznacza. - Niestety, coraz powszechniejsze są przypadki, gdy internet wyrządza szkodę.

Jak rozpoznać moment, gdy niewinna zabawa zamienia się w silne uzależnienie?

Odpowiedzi m.in. na to pytanie miały dostarczyć warsztaty, do udziału w których, oprócz nauczycieli ZSM, zaproszono także pedagogów z innych szkół oraz rodziców. Zajęcia, prowadzone też przez specjalistki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Bydgoszczy, poprzedził wykład Romana Jonaca, psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu.

Uczestnicy konferencji zostali podzielni na dwie niezależne grupy, które pracowały nad tym samym scenariuszem. W każdej z nich starano się zachować podobne proporcje pedagogów i rodziców.

Punktem wyjścia była hipotetyczna sytuacja, że na skutek zaburzeń przyrodniczych, np. wybuchów na słońcu, przestają działać telefony komórkowe, interent oraz telewizja satelitarna. Jaki wpływ miałoby to na nasze życie? Skutki próbowano opisać zarówno z pozycji człowieka dorosłego, jak i gimnazjalisty. Więcej uwag znalazło się po stronie "zysków". - Niezależnie gdzie i wśród jakiej grupy prowadzimy ćwiczenia, wynik zawsze jest podobny - zauważa Danuta Łaska, psycholog.

Dla nich to codzienność

Być może ucierpiałyby nasze kontakty z bliskimi mieszkającymi za granicą, trudniej przychodziłoby zdobywanie informacji czy robienie zakupów, na pewno jednak poprawiłyby się: więzi rodzinne, realne kontakty z rówieśnikami, zainteresowanie sportem, więcej byłoby czasu na wartościową książkę, film czy muzykę.

Tyle, że to tylko teoria, której prawdopodobnie nigdy nie uda się sprawdzić w praktyce.

- Musimy sobie zdać sprawę, że nasze dzieci nie znają świata bez komputerów i interentu - zauważa Łaska. - Dla nich to część codzienności.

Problem w tym, że życie wielu z nich coraz częściej toczy się przede wszystkim w sieci. Wirtualny świat zaczyna z powodzeniem zastępować ten realny. Co może zdradzać uzależnienie: ciągi komputerowe - długie ślęczenie przed monitorem, rozdrażnienie, obniżenie wyników w nauce, zaniedbywanie ulubionych zajęć, spanie w nietypowych porach, przedmiotowe traktowanie członków rodziny, kłamanie co do czasu spędzonego przed komputerem, ucieczka przed realnymi problemami, brak zainteresowania życiem rodzinnym, wyalienowanie, problemy zdrowotne, z którym najbardziej typowym jest zespół suchego oka.

- Znam przypadek, gdy młody człowiek nie chciał jechać z rodzicami do Egiptu, tylko dlatego, że nie miałby tam dostępu do internetu - wspomina Łaska.

Siecioholicy przejawiają wszystkie cechy charakterystyczne dla osób uzależnionych.

Jak nie dopuścić do tego, by sieć nie zawładnęła umysłem młodego człowieka? Ogromna w tym rola rodziców. I nie chodzi tyle o ograniczanie czasu dostępu do komputera, co zaproponowanie alternatywnych zajęć z jednej strony, a z drugiej budowanie od najmłodszych lat właściwej więzi z dziećmi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska