Marzenia odżywają wraz odmrażaniem restrykcji epidemicznych, tym bardziej, że w naszym regionie działają już wszystkie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego: w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławsku oraz filie dwóch pierwszych w Inowrocławiu i Grudziądzu.
Egzaminy państwowe na kategorię „B” prawa jazdy (auto osobowe) zostały wznowione 25 maja, a już od 11 i 18 maja trwają egzaminy na pozostałe kategorie.
Jest ranking
W którym mieście najłatwiej zdobyć uprawnienia?
Najczęściej egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii „B” zdają kursanci w Jeleniej Górze (53 proc.), a najrzadziej w Łodzi (24,9). Z kolei najwyższy odsetek zdawalności części teoretycznej kursu występuje w Lublinie (58,9 proc.), a najniższy w Bolesławcu (45,2).
Prawo jazdy można łatwiej zdobyć w mniejszych ośrodkach egzaminacyjnych niż w miastach wojewódzkich. Odwrotna tendencja dotyczy zdawalności teoretycznej części egzaminu – wynika z analizy statystyk przygotowanej przez portal naukijazdy.pl.
Teoria w Polsce
Eksperci rankomat.pl bliżej przyjrzeli się danym i sprawdzili, jak zdawalność wygląda w skali całego kraju.
Z egzaminem teoretycznym najlepiej radzą sobie kursanci w Lublinie (58,9 proc.). Wysoki odsetek zdawalności zanotowały również ośrodki w Bydgoszczy i Rzeszowie (w każdym 58,5 proc.) oraz w Łodzi (58,2).
Natomiast najgorzej spośród miast wojewódzkich rzeczy mają się w Gorzowie Wielkopolskim (48,8 proc.). Nieco lepiej jest w Opolu (52,3 proc.) oraz Olsztynie (55,1).
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Co się zmieni od 2020 roku? Kursanci będą zadowoleni!
Jednak niekiedy łatwiej zaliczyć część teoretyczną w mniejszym ośrodku.
W województwie podlaskim przodują pod tym względem Suwałki (58,4 proc.), a dla porównania zdawalność w Białymstoku wynosi 57,3. Podobnie jest na Śląsku, gdzie odsetek zdawalności jest wyższy w Bielsku-Białej (58,2 proc.) niż w Katowicach (57,8). Identyczna sytuacja występuje na Mazowszu, gdzie łatwiej jest w Ostrołęce (57,4 proc.), niż w Warszawie (56,5).
Praktyka
Spośród miast wojewódzkich egzamin praktyczny najłatwiej zdaje w Rzeszowie (39,2 proc.).
Nieco trudniej we Wrocławiu (38,3) oraz w Białymstoku (38,1). Z kolei w Łodzi odsetek zdawalności wynosi jedynie 24,9 proc. Nieznacznie łatwiej niż w Łodzi uzyskać prawo jazdy w Szczecinie (27,8) i Opolu (28,1).
Najświeższe z regionu
- Najbardziej miarodajne są statystyki dotyczące pierwszego podejścia do egzaminu państwowego, bo te najlepiej charakteryzują przygotowanie kursantów i zaangażowanie instruktorów jazdy – wyjaśnia Marek Staszczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu, prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.
Egzamin na Prawo jazdy 2020 - nowe pytania. WORD-ów nikt nie poinformował o zmianie
Z najświeższych danych za I kwartał tego roku przygotowanych przez dyrektora Staszczyka wynika, że zdawalność teorii w Bydgoszczy wynosi 57,8 proc., w Toruniu 55,8, zaś we Włocławku 52,6.
Egzaminy praktyczne zdawało w Bydgoszczy 30,6 proc. kursantów, w Toruniu 33,7, we Włocławku 39,1. Ale to dane uwzględniające wszystkie podejścia. Jeśli weźmie się pod uwagę tylko pierwsze podejścia to wygląda to tak: Bydgoszcz 38,9 proc., Toruń 42,5, Włocławek 39,1.
W mniejszych jest łatwiej
- Potwierdza się teza, że w mniejszych ośrodkach szansa na zdanie egzaminu praktycznego za pierwszym razem jest większa niż w większych ośrodkach - mówi Marek Stelmasik, dyrektor włocławskiego WORD-u. - W Bydgoszczy i Toruniu jest większy ruch, więcej skomplikowanych skrzyżowań i w przeciwieństwie do Włocławka są tramwaj. Nie potwierdza się jednak teza, iż teraz, skoro jest epidemia, ruch drogowy jest mniejszy i łatwiej realizuje się zadania egzaminacyjne. Ruch właściwie wrócił już do normy.
Liczy się czas
Kursant egzaminowany na prawo jazdy kategorii „B” musi zaliczyć 3 zadania na placu manewrowym i 21 w ruchu drogowym. Jeśli idzie mu dobrze, egzaminator może skrócić jazdę do 25 minut, ale zwykle ta trwa 40 minut. Egzaminator powinien wrócić do WORD-u w 50 minut, by zdążyć zdezynfekować auto przed przyjęciem kolejnego kursanta. Czas jest bardzo ważny, bowiem zgodnie z nowymi przepisami, w ciągu 8-godzinnego dnia pracy może sprawdzić umiejętności tylko 9 osób, zapisanych na konkretne godziny.
