Jakub Rochowiak ze Żnina został motorowodnym mistrzem świata!

OPRAC.: ds
Jakub Rochowiak wywalczył w San Nazzaro (Włochy) tytuł motorowodnego mistrza świata w klasie OSY-400.

Srebrny medal zdobył broniący tytułu Cezary Strumnik (Przygoda Chodzież). Na najniższym stopniu podium stanął Włoch Luca Finotti.

Żninianin prowadził po pierwszym dniu mistrzostw rozgrywanych na rzece Po, uznawanej za jeden z najtrudniejszych motorowodnych akwenów. Wygrał dwa wyścigi i do niedzielnej części rywalizacji przystępował będąc w najbardziej komfortowej sytuacji spośród osiemnastu zawodników walczących o medale. Był praktycznie pewien miejsca na podium. Żeby utrzymać pierwszą pozycję wystarczyło przynajmniej w jednym z dwóch ostatnich wyścigów zająć drugie miejsce.

Już w pierwszym niedzielnym wyścigu Rochowiak zajął drugie miejsce. Linię mety minął tuż za broniącym złotego medalu sprzed roku Cezarym Strumnikiem. To wystarczyło, by mając 1100 punktów na koncie mieć zapewniony tytuł mistrzowski. Żninianin zrezygnował ze startu w czwartym biegu, który ponownie wygrał Strumnik. Do pełni szczęścia brakowało jeszcze tylko pozytywnego wyniku kontroli technicznej sprzętu.

Chodzieżanin, który swój pierwszy medal mistrzostw świata zdobył w 2015 zapewnił sobie tym samym srebro - kolejne w długiej i bogatej karierze. Do nowo kreowanego mistrza świata stracił 75 punktów. Obaj bowiem wygrali po dwa biegi, ale Rochowiak raz był drugi, za co otrzymał 300 punktów, a Strumnik trzeci - 225 punktów.

Brązowy medal przypadł w udziale reprezentantowi gospodarzy Luce Finotti, który pomimo słabszych wyników w niedzielę zdołał utrzymać się na podium.

Bardzo blisko świetnego wyniku był również trzeci reprezentant Polski Michał Poźniak (KSMiM Trzcianka). Po trzech wyścigach zajmował szóste miejsce, ale niepowodzenie w ostatnim biegu (dwunaste miejsce) zepchnęło go na dziewiątą pozycję w klasyfikacji końcowej.

18. Igor Vallisa (Włochy) - 9 pkt

Jakub Rochowiak jest pierwszym w historii rodowitym mieszkańcem Żnina, który zdobywa tytuł motorowodnego mistrza świata. Poprzednio złote medale w barwach żnińskich klubów zdobywał Tadeusz Haręza, ale sam był mieszkańcem gminy Sadki w powiecie nakielskim. Blisko tytułu mistrza świata był w 2006 roku inny rodowity żninianin Krzysztof Śniadecki z Baszty Żnin, ale przeszkodził mu w tym mniej niż sekundowy falstart w ostatnim, decydującym o mistrzostwie wyścigu.

Wygrywając zawody w San Nazzaro Kuba dołączył do największych polskich gwiazd sportu motorowodnego: Waldemara Marszałka, Tadeusza Haręzy, Henryka Synorackiego, Lechosława Rybarczyka, Bernarda Marszałka, Sebastiana Kęcińskiego, Łukasza Ciołka, Marcina Muchy i Cezarego Strumnika. Wszyscy wymienieni mają w swoim dorobku przynajmniej jedno złoto wywalczone podczas mistrzostw świata.

Jakub Rochowiak to 26-letni zawodnik urodzony i zamieszkały w Żninie . Na co dzień reprezentuje barwy WKS-u Zegrze, od początku kariery pływa w klasie OSY-400.

Swój pierwszy start na motorowodnych zawodach zaliczył w Chodzieży w czerwcu 2018 roku podczas eliminacji mistrzostw Polski. Zajął wówczas piąte miejsce, a całe mistrzostwa ukończył na czwartym miejscu. W kolejnych trzech sezonach startów powtarzał ten wynik.

Bardzo udanie zaprezentował się podczas swego pierwszego startu w mistrzostwach świata klasy OSY-400 w 2021 roku w czeskich Jedovnicach. Na próbie czasowej uzyskał trzeci wynik i z takiego miejsca wystartował do pierwszego biegu. Ostatecznie sklasyfikowany został na siódmej pozycji zajmując piąte i dwukrotnie siódme miejsce w wyścigach.

Prawdziwy przełom w karierze Jakuba Rochowiaka nastąpił podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy rozgrywanych w Rogoźnie. Po ostatnim wyścigu zajmował piąte miejsce, ale dyskwalifikacja zwycięzcy za nieprzepisowe zmiany w silniku i ponowne przeliczenie punktów niespodziewanie dały Kubie brązowy medal. Zdobył go wygrywając z czwartym w klasyfikacji Łotyszem Niklasem Rimeicansem zaledwie jednym punktem!

Pierwszy raz na podium mistrzostw Polski stanął dopiero w tym roku. Wygrał pierwszą eliminację krajowych zmagań w Żninie, a wyniki te powtórzył również podczas zawodów w Trzciance i Chodzieży. Do rozegrania pozostały jeszcze wyścigi w Rogoźnie, ale wszystko wskazuje na to, że prowadząc z kompletem punktów tutaj również okaże się najlepszy i do medali mistrzostw świata i Europy dorzuci wreszcie złoty krążek MP.

Niezbyt udane były tegoroczne mistrzostwa Europy na Litwie. Nie udało się na nich obronić brązu z Rogoźna. Z powodu różnych problemów technicznych żninianin ukończył je na ósmej pozycji. To niepowodzenie powetował sobie – z dużą nawiązką – podczas zakończonych dzisiaj mistrzostw globu.

Od sezonu 2022 w wyścigach klasy OSY-400 startuje również starszy brat Jakuba – Bartosz Rochowiak, wcześniej znany jako wieloletni znakomity ratownik żnińskiego WOPR-u. Podczas eliminacji w Trzciance, w drugim starcie w karierze, Bartek stanął na drugim stopniu podium przegrywając jedynie z Kubą.