W krainie pływających wysp - koło Lubiewa, Klonowa i...

  W krainie pływających wysp - koło Lubiewa, Klonowa i Zamrzenicy

  Zdjęcie autora materiału

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W krainie pływających wysp - koło Lubiewa, Klonowa i Zamrzenicy
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Marek Weckwerth

  Wkładam wiosło przy brzegu jednej z wysp - wchodzi pod nią bez problemu. Te wyspy pływają! - wykrzykuję zaskoczony do Iwony Jeziorskiej i Macieja Matuszewskiego, którzy towarzyszą reporterowi "Pomorskiej" w wyprawie kajakowej jeziorami wschodniej rynny polodowcowej w gminie Lubiewo (powiat tucholski).
  Niektóre wyspy są wielkie, a jedną z nich wypełnia pośrodku jezioro. Mamy więc jezioro, wyspę i jeszcze jedno jezioro w środku - absolutny ewenement.

  Wyspy układają się zgodnie z kształtem jezior, długich i wąskich. Same są więc długie i wąskie, a w jedna z nich tak wąska, że można ją zmierzyć długością wiosła.

  - Jeziora wschodniej rynny można porównać atrakcyjnością do słynnych z pływających wysp Jezior Kozich w nadleśnictwie Tuchola - mówi Sebastian Nowak, szef nadleśnictwa Zamrzenica. - W zależności od kierunku wiatru wyspy zmieniają położenie.

  Piechurzy w dolinie

  Nadleśniczy dodaje, że jeziora są polodowcowe, zatem naturalne, stare, ale poziom wody niewątpliwie podniósł się po utworzeniu w roku 1960 Zalewu Koronowskiego. Jego zdaniem, walory krajobrazowe tych jezior są wysokie. Na pewno trzeba by o nich wspomnieć w folderach turystycznych i zachęcić do odwiedzenia, najlepiej indywidualnego lub w małych grupach, aby presja turystyczna nie był za duża, nie wpłynęła negatywnie na środowisko.

  - Nie słyszałam o tych jeziorach ani wyspach, choć wiem, że w gminie jest aż 21 jezior. Wędkarze znają raczej największe z jezior zachodniej rynny - Strzyżyny Wielkie - mówi Jolanta Kowalska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubiewie, wiceprezes Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Lubiewo "Bory". - Teraz niewątpliwie nową atrakcją zainteresuję nauczycieli i uczniów.

  W Suchej jest woda. To spływamy!

  - To, że na tych jeziorach mogą być jakieś ciekawe wyspy, domyśliłem się analizując mapę satelitarną - mówi Tadeusz Frymark z Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przewodnik województwa kujawsko-pomorskiego.- Skoro już wiadomo, że to wyspy pływające i że cała rynna polodowcowa jest godna uwagi, w styczniu poprowadzę tam kolejną wycieczkę z cyklu "Zima w Borach Tucholskich". Na pewno będzie sporo chętnych.

  W opracowaniach nt. środowiska przyrodniczego powiatu tucholskiego wyraża się wątpliwość czy raczej niepewność co do zlewni - do tego, dokąd odpływają tutejsze wody. Zasadniczo uważa się, że do Brdy, ale wspomina też o Wdzie.

  Jednak po kajakowej penetracji wschodniej i zachodniej rynny (w sumie przepłynęliśmy i przeszliśmy przeciągając kajaki między jeziorami ok. 11 km) i analizie map satelitarnych nie ma wątpliwości, że wody odpływają do Brdy - do utworzonego na niej Zalewu Koronowskiego. Woda powierzchniowa odpływa jednak tylko po intensywnych opadach lub po stopieniu śniegu. Pewny jest zaś stały odpływ podziemny.

  Wschodnią rynnę wypełnia 8 jezior (w tym jedno całkowicie zarośnięte roślinnością bagienną), zachodnią - 10 (w tym dwa zarośnięte).

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego