https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli wiosna, to najlepiej na rowerze. Tylko wypadków w Kujawsko-Pomorskiem coraz więcej

Marek Weckwerth
Wraz z cieplejszą wiosną coraz więcej z nas wsiądzie na rowery. Oby tylko jazda była bezpieczna, bo z tym generalnie dobrze nie jest
Wraz z cieplejszą wiosną coraz więcej z nas wsiądzie na rowery. Oby tylko jazda była bezpieczna, bo z tym generalnie dobrze nie jest Marek Weckwerth/ Archiwum
Przepisy drogowe to pierwsza rzecz na jaką powinien zwrócić uwagę rowerzysta ruszający ku wiosennej przygodzie. Będzie ich wielu, więc ryzyko wypadków wzrośnie. Statystyki wypadków w regionie są złe.

Każdego roku wzrasta liczba rowerzystów, a i sam sezon za sprawą ocieplenie klimatu wydłuża się. Ba, niektórzy jeżdżą cały rok. To akurat cieszy, ale rachunek prawdopodobieństwa mówi, że w takich okolicznościach liczba wszelkich zdarzeń na „dwóch kółkach” musi wzrastać.

I rzeczywistość to potwierdza - w ostatnich trzech latach w województwie kujawsko-pomorskim zginęło 27 rowerzystów, zaś 306 zostało rannych. Wyjątkowo tragicznie było w minionym, czyli 2024 roku, gdy śmierć spotkała 13 z nich, a 101 odniosło obrażenia. W roku 2023 życie straciło 9 osób, 105 trafiło do szpitali, natomiast rok 2022 zamknął się bilansem 5 zabitych i 100 rannych.

W dwóch pierwszych miesiącach tego roku rowerzyści uczestniczyli w naszym regionie w 9 wypadkach (wzrost o 1 w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego), 9 z nich odwieziono do szpitali (więcej o 2).

Policjanci przyjrzą się cyklistom i kierowcom

Aby odwrócić ten niepokojący trend, policja zapowiada wzmożone kontrole. Pierwsza już 27 marca w godz. 6.00 – 22.00 pod hasłem „Bezpieczny Rowerzysta”. Będą powtarzane cyklicznie.

- Chcemy przypomnieć rowerzystom zasady bezpiecznej jazdy i obowiązkowego wyposażenia jednośladów. Ale nie tylko im, bowiem podczas akcji dyscyplinować będzie także kierowców, którzy dopuszczają się wykroczeń wobec rowerzystów - nadkom. Robert Jakubas, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Wystarczy chwila nieuwagi

Naczelnik apeluje, aby mieć się na baczności, obserwować sytuację, nie spuszczać głowy, bo chwila wystarczy, aby na ścieżce rowerowej w trakcie wymijania doszło do czołowego zderzenia. W regionie notuje się takie wypadki.

Rowerzyści wciąż często łamią przepisy. Zamiast przeprowadzać jednoślady, przejeżdżają po pasach dla pieszych, jeżdżą po chodnikach, nie ustępują na nich pierwszeństwa pieszym, zbyt śmiało wjeżdżają na przejazdy rowerowe. Teraz policjanci przyjrzą się takim zachowaniom, zwłaszcza tym związanym z przejeżdżaniem przez zebry.

Bardzo niebezpieczne jest gwałtowne wjeżdżanie na wspomniane przejazdy rowerowe. Co prawda cyklista ma na nich pierwszeństwo przed jadącymi drogą samochodami, ale dopiero gdy znajdzie się na przejeździe. Nie jest więc tak, jak w przypadku pieszego, gdy kierowca udziela mu pierwszeństwa już momencie zbliżania się do krawędzi jezdni.

Często (wręcz nagminnie) jest jednak tak, że rowerzysta jedzie ścieżką wzdłuż jezdni, po czym nagle skręca pod kątem prostym na oznakowany przejazd, licząc na to, że kierowcy go przepuszczą. Sęk w tym, że nie zawsze zdążą zahamować, bo rzecz rozgrywa się bardzo szybko. Dla własnego dobra rowerzysta powinien zwolnić, a najlepiej zatrzymać się i zorientować czy nadjeżdżające auto znajduje się w bezpiecznej odległości.

Takie same zasady obowiązuję użytkowników elektrycznych hulajnóg (ten jednoślad o także w myśl Kodeksu drogowego pojazd).

Na baczności muszą się mieć również ci, którzy nie stronią od napojów wyskokowych i narkotyków. W zależności od stężenia tych substancji w organizmie rowerzysta otrzymuje mandat w wysokości 1000 zł lub 2500 zł (bez punktów karnych).

Będą porady dla rowerzystów

Na te wszystkie problemy i to w skali całego kraju zwraca uwagę gdańska Fundacja Na Rowerze, która zaprasza naszych czytelników na serię bezpłatnych webinarów edukacyjnych prowadzonych przez ekspertów z wybranych dziedzin.

Pierwszy w piątek 21 marca od godz. 20.30 będzie poświęcony wybranym przepisom, które każdy rowerzysta znać powinien. Jednocześnie temat ten będzie przedstawiony od strony praktycznej. Spotkanie poprowadzi Sebastian Gruszka, doświadczony rowerzysta, prezes Fundacji Na Rowerze. Nad merytoryką w zakresie przepisów czuwać będzie Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku.

Drugi webinar zaplanowany na sobotę 22 marca od godz. 17.00, a dotyczyć będzie serwisowania roweru. Otwarte spotkanie w formie pytań i odpowiedzi to idealna okazja do tego, aby uzyskać fachowe porady i sprawdzone metody naprawiania jednośladu. Na wszystkie pytania odpowie wykwalifikowany pracownik serwisu rowerowego „Rowersi” - Filip Staliński.

Kolejne spotkanie w niedzielę 23 marca od godz. 9.30 poprowadzi fizjoterapeutka Marta Śmilgiewicz-Toporska, na co dzień pomagająca rowerzystom i kolarzom w pozbywaniu się dolegliwości bólowych. Spotkanie będzie w formie treningu z dedykacją dla rowerzystów oraz osób pracujących na siedząco. Celem będzie relaks, regeneracja oraz złagodzenie dolegliwości bólowych.

W poniedziałek 24 maja marca od godz. 20.30. Roman Nowak, ekspert z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku, sekretarz Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, miłośnik dwóch kółek, opowie o tym co każdy uczestnik ruchu drogowego może zrobić we własnym zakresie, aby zadbać o bezpieczeństwo. Będzie to także cenna lekcja dla kierowców, by zrozumieć rowerzystę na drodze i zmniejszyć konflikt między tymi dwoma grupami uczestników ruchu drogowego.

Ostatnie z cyklu spotkanie zaplanowane jest na 25 marca o godz. 20.30, a poprowadzi je Sebastian Gruszka. Przekaże cenne rady i pomysły na to, jak przekonać się do jazdy na rowerze do biura i czerpać z tego więcej przyjemności. Pokonując średnio 800 km miesięcznie w każdych warunkach pogodowych, zebrał cenne doświadczenia, którymi chętnie się podzieli.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny...

... jednak obowiązują zapisy - na każde spotkanie należy zarejestrować się oddzielnie. Link do zapisów i więcej szczegółów: https://fundacjanarowerze.clickmeeting.com/

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu na żywo, po zakończonym spotkaniu otrzymają nagranie na adres mailowy użyty podczas rejestracji.

  • Cykl spotkań realizowany jest przez Fundację Na Rowerze i finansowane jest ze środków własnych organizacji.

  • Kontakt: Sebastian Gruszka, tel. 504 491 993, e-mail: [email protected], www: fundacjanarowerze.pl, Facebook: https://www.facebook.com/fundacjanarowerze, Instagram: https://www.instagram.com/fundacjanarowerze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska