Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest plan - ratownik stwierdzi zgon pacjenta

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Resort zdrowia uspokaja, tłumacząc, że projekt ustawy miałby zaostrzyć przepisy   dotyczące wymaganego doświadczenia zawodowego członków podstawowego ZRM.
Resort zdrowia uspokaja, tłumacząc, że projekt ustawy miałby zaostrzyć przepisy dotyczące wymaganego doświadczenia zawodowego członków podstawowego ZRM. Tomasz Bolt
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad tym, by za kilka lat ratownik medyczny mógł orzekać o zgonie pacjenta. Pomysł już zyskał miano kontrowersyjnego.

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, przekazany w październiku ubiegłego roku do konsultacji, zakłada między innymi, że w ambulansach nie będą już jeździć lekarze, tylko wyłącznie ratownicy medyczni. Od kilku miesięcy trwa więc dyskusja, kto w takim razie orzekałby zgon pacjenta, ponieważ w myśl obowiązujących wciąż przepisów tylko lekarz lub felczer mogą tego dokonać.

Ministerstwo Zdrowia znalazło na to rozwiązanie. Resort chce, by takie prawo zyskali ratownicy medyczni będący kierownikami zespołów ratownictwa medycznego.

Zgon dopiero w szpitalu

- Aktualnie przepisy dają ratownikowi medycznemu i pielęgniarce możliwość odstąpienia od czynności ratunkowych w razie zgonu pacjenta - mówi rzeczniczka MZ. - Należy przyjąć, że z uwagi na brak możliwości formalnego stwierdzenia zgonu w zespole podstawowym, osobę, wobec której odstąpiono od czynności ratunkowych w trakcie transportu, przewozi się do najbliższego szpitala i dopiero tam lekarz izby przyjęć albo SOR-u po zbadaniu pacjenta może stwierdzić zgon i wystawić kartę zgonu. Do tego czasu pacjent nie może być formalnie uznany za zmarłego. Takie rozwiązanie budzi liczne kontrowersje i powoduje nieuzasadnione wydłużenie czasu podejmowania czynności przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

Jak informuje Kruszewska, w związku z tym zaproponowano, aby zgon [jeśli nastąpił w trakcie prowadzenia medycznych czynności ratunkowych - przyp. red.] oraz jego przyczynę ustalał kierownik ZRM. Takie rozwiązanie - zgodnie z informacjami od rzecznik MZ - ma obowiązywać do czasu kompleksowego uregulowania kwestii stwierdzania zgonu.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Część lekarzy bije na alarm. Według medyków stwierdzenie zgonu to niezwykle trudne rozpoznanie. Czy rzeczywiście? - Problem tkwi nie tyle w trudności, co w odpowiedzialności prawnej - mówi nam dr Przemysław Paciorek, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej. - Ludzie często mylą dwa pojęcia - rozpoznanie i stwierdzenie zgonu. O ile rozpoznanie to czynność medyczna, o tyle stwierdzenie zgonu to już czynność prawna, wiążąca się z wydaniem prawnego dokumentu. Lekarz, który go wystawi, musi mieć wiedzę na temat medycznej przeszłości chorego. A Zespół Ratownictwa Medycznego jadąc do pacjenta często takiej wiedzy nie posiada. Pomysł zatem budzi kontrowersje, a ja jako lekarz mam tu wiele wątpliwości.

Kurs specjalistyczny 
jako rozwiązanie?

Resort zdrowia uspokaja, tłumacząc, że projekt ustawy miałby zaostrzyć przepisy dotyczące wymaganego doświadczenia zawodowego członków podstawowego ZRM. - Projekt przewiduje wprowadzenie kursu specjalistycznego dla kierowników zespołów - informuje Kruszewska. - Kurs ma poszerzyć wiedzę i umiejętności personelu. Dodatkowo zostanie rozszerzona dokumentacja prowadzona przez kierownika Zespołu Ratownictwa Medycznego w zakresie odstąpienia od medycznych czynności ratunkowych.

Doktor Paciorek do pomysłu specjalistycznego kursu dla kierowników ZRM podchodzi z rezerwą. - Co to znaczy poszerzenie wiedzy? Na czym taki kurs miałby polegać? - pyta.

Sporo wątpliwości mają też inni lekarze w regionie. Żaden, którego prosiliśmy o komentarz, nie chciał się jednak wypowiadać oficjalnie. - Dla mnie to próba dokonania niepotrzebnej zmiany - mówi jeden z nich anonimowo. - I nie deprecjonuję tu kompetencji ratowników medycznych, bo te są ogromne i z roku na rok rosną. Nie sądzę jednak, by akurat to rozpoznanie miało leżeć w gestii ratowników.

Czy zaproponowane rozwiązanie wejdzie w życie, jeszcze nie wiadomo. - Projekt jest na etapie uzgodnień i konsultacji publicznych, a zawarte w nim rozwiązania nie mogą być traktowane jako ostateczne - podsumowuje rzecznik ministra zdrowia.
Do tematu wrócimy.

INFO Z POLSKI odc.21 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska