Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pomysł: strażacki tor przeszkód dla młodzieży. Są ręce do pracy. Czy znajdą się pieniądze na realizację inicjatywy obywatelskiej

PA
Podobny strażacki tor przeszkód dla młodzieży może powstać przy komendzie PSP na Rządzu. Teraz na takich ćwiczy tylko młodzież należąca do OSP.
Podobny strażacki tor przeszkód dla młodzieży może powstać przy komendzie PSP na Rządzu. Teraz na takich ćwiczy tylko młodzież należąca do OSP. Piotr Bilski
Kluczową sprawą jest teraz pozyskanie pieniędzy na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Są szanse, że pieniądze wyłoży ratusz. Bo to jeden z trzech wniosków, które wpłynęły w ramach „inicjatywy obywatelskiej”, nowej formy aktywizacji mieszkańców.

- Chcemy edukować dzieci poprzez zabawę i zachęcać do aktywności fizycznej - argumentuje Radosław Gawrecki, pomysłodawca projektu. W jego ramach, przy jednostce straży pożarnej na Rządzu ma powstać: boisko wielofunkcyjne i strażacki młodzieżowy tor przeszkód.

Ponadto - jako dopełnienie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej „Ognik” działającego w komendzie na Rządzu - mają powstać zewnętrzne stanowiska promujące wiedzę przeciwpożarową, m.in. drewniany domek z włącznikami prądu, różne urządzenia ostrzegające o zagrożeniach pożarowych. Będzie też instalacja tryskaczowa, ścieżka przeciwpożarowa.

- Planujemy także stanowisko gdzie będziemy prezentować jak za pomocą sorbentu wchłaniane są plamy oleju czy inne ropopochodne substancje, zwykle neutralizowane po wyciekach z samochodów, które uległy wypadkom - wyjaśnia Radosław Gawrecki.

Boisko wielofunkcyjne będzie przeznaczone głównie do gry w piłkę i badmintona. Z niego oraz młodzieżowego toru przeszkód będą mogli korzystać mieszkańcy okolicznych osiedli, a także wu-efiści w ramach zajęć z uczniami. - Te obiekty będą ogólnodostępne, monitorowane, ogrodzone - wyjaśnia Radosław Gawrecki, na co dzień zawodowy strażak.

Założeniem „inicjatywy obywatelskiej” - w ramach której do ratusza swój wniosek złożył Radosław Gawrecki - jest jego realizacja z pomocą mieszkańców. Chodzi o ich aktywizację i kształtowanie postaw obywatelskich.

- Zebraliśmy grupę blisko dwudziestu osób chętnych do wykonania tego projektu - zaznacza Radosław Gawrecki.

Samorząd na tegoroczne wydatki związane z „inicjatywą lokalną” zarezerwował kwotę 1 mln zł. Projekt złożony przez Radosława Gawreckiego opiewa na blisko 300 tys. zł.

CZYTAJ TEŻ: Projekt Inicjatywa Lokalna Grudziądz wejdzie w życie? Zadecydują radni

- Na razie wpłynęły w sumie trzy wnioski. Są rozpatrywane - mówi Beata Adwent, rzeczniczka ratusza.

Mieszkańcy, którzy chcą zmienić swoją okolicę, zaangażować się w organizację przedsięwzięcia czy stworzyć coś dla lokalnej społeczności mogą cały czas składać wnioski w wydziale komunikacji społecznej ratusza. Akcja trwać będzie do wyczerpania środków z puli przeznaczonej na realizację projektów w ramach „inicjatywy obywatelskiej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska