Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez Adama Bodnara

Robert Szulc
Robert Szulc
Wideo
od 12 lat
Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, w tym Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, poprzez podjęcie bezprawnych działań zmierzających do odwołania Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego. Powyższe - jak wynika z pozyskanych materiałów – stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego - poinformowała portal i.pl Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Według oświadczenia prokuratury chodzi o śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień poprzez podjęcie działań zmierzających do odwołania Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego.

W piątek, 12 stycznia, na stronie ministerstwa sprawiedliwości pojawił się komunikat, w którym Adam Bodnar poinformował, że Dariusz Barski nie pełnił funkcji Prokuratora Krajowego. Minister zwracał uwagę na fakt, iż przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Bodnar mianował jako "p.o. Prokuratora Krajowego" Jacka Bilewicza, choć takiej funkcji jak "p.o. Prokuratora Krajowego" nie ma w Ustawie o prokuraturze.

Decyzję Bodnara krytykowało wielu prawników. Zwracają oni uwagę, iż Bodnar nie miał podstaw prawnych, by podjąć taką decyzję i odwołać Dariusza Barskiego. Takie zdanie pojawiło się już m.in. ze strony samej Prokuratury Krajowej, szefów Prokuratur Regionalnych, szefów wydziałów walki z korupcją tych prokuratur czy "Sędziów RP". Także Prezydent RP zabrał głos, tłumacząc, że odwołanie Prokuratora Krajowego wymaga podpisu Prezydenta. Swoje stanowisko przedstawiał m.in. dr nauk prawnych Michał Sopiński, rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Stwierdził, iż prokurator Barski jest wciąż Prokuratorem Krajowym.

Śledztwo ws. przekroczenia uprawnień

W dniu 13 stycznia 2024 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, w tym Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, poprzez podjęcie bezprawnych działań zmierzających do odwołania Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego. Powyższe - jak wynika z pozyskanych materiałów – stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego.

Podstawą wszczęcia śledztwa było zawiadomienie złożone przez wszystkich siedmiu Zastępców Prokuratora Generalnego:

  • Michała Ostrowskiego,
  • Beatę Marczak – Zastępcę Prokuratora Generalnego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji,
  • Krzysztofa Sieraka,
  • Roberta Hernanda,
  • Krzysztofa Urbaniaka,
  • Tomasza Janeczka – Zastępcę Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych,
  • Andrzeja Pozorskiego – Zastępcę Prokuratora Generalnego Dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Śledztwo jest śledztwem własnym prokuratora, co oznacza, że nie zostało powierzone żadnej ze służb - informuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez Adama Bodnara - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska