https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest zezwolenie na stosowanie glifosatu, choć było wielu przeciwników

Agata Wodzień
Glifosat często pojawia się jako składnik herbicydów. Jest powszechnie stosowany we wszystkich państwach członkowskich UE przy uprawie zbóż, w winnicach, sadach i plantacjach oliwek w UE.

 

Brak zezwolenia na jego stosowanie na terenie UE skutkowałoby obniżeniem poziomu konkurencyjności rolnictwa państw członkowskich, uważa Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie glifosatu, za zezwoleniem głosowało 374 posłów, przeciwnych było 225,a 102 wstrzymało się od głosu. Posłowie opowiedzieli się za możliwością stosowania glifosatu w profesjonalnym użytkowaniu.Zgodnia PE dotyczy sotosowania glifosatu w profesjonalnej działalności rolniczej. "W stosunku do osób fizycznych sprzedaż herbicydów zawierających tą substancje aktywną nie będzie możliwa", donosi Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

 

- Europejscy obywatele głosami swoich reprezentantów opowiedzieli się za dalszym stosowaniem glifosatu przez rolników. Tym samym Parlament Europejski pokazał, że wspiera rolnictwo europejskie i dba o rozwój unijnej konkurencyjności - komentuje Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, który z satysfakcją przyjął decyzję z Brukseli.

 

Parlamnet Europejski brał pod uwagę opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). O pozytywnej klasyfikacji glifosatu świadczą analizy przeprowadzone przez Komisję Europejską oraz EFSA. Decyzja zapadła 13 kwietnia.

 

Źródło: informacja prasowa

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska