Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy tolerancyjni? Zależy do kogo

(AK)
Jesteśmy tolerancyjni wobec mniejszości narodowych i etnicznych
Jesteśmy tolerancyjni wobec mniejszości narodowych i etnicznych www.sxc.hu
Tylko 3 procent z nas miałoby coś przeciw sąsiadowi na wózku inwalidzkim. Co piąty Polak niechętnie patrzyłby na sąsiada Świadka Jehowy. Co trzeci, jeśli sąsiadem miałby być Rom. Za to już prawie połowa czułaby się niekomfortowo z sąsiadem gejem.

Wyniki raportu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie bazują na przebadanych losowo 1715 osobach z całego kraju.

Okazuje się, że największą grupą dyskryminowaną w Polsce są osoby gorzej traktowane z uwagi na wiek i płeć.

"Ponad połowa społeczeństwa jest zdania, że osoby starsze często bez powodu narzekają na młodych", a co trzeci, że "zanudzają otoczenie opowieściami o dawnych czasach".

Uśmiecham się

- Nie czuję się dyskryminowany - zareagował zaskoczony na wyniki badań Zdzisław Sawrutin, 72-letni mieszkaniec bydgoskiego Wzgórza Wolności. - Może dlatego, że ja z uśmiechem podchodzę do ludzi młodych. Lubię z nimi rozmawiać. A i u lekarza w przychodni nigdy nie byłem dyskryminowany. Wręcz przeciwnie, jestem po operacji serca i złego słowa nie powiem na służbę zdrowia, a dokładnie na traktowanie mnie jako pacjenta.

- Myślę, że nie chodzi tu tyle o dyskryminację, co raczej o wykluczenie - komentuje Dominik Antonowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Panuje teraz kultura młodości, siły, piękna. Nie mówi się o starości. Osoby w wieku powiedzmy powyżej 60 lat gorzej radzą sobie z nowinkami technologicznymi. W mediach stosowany jest język, którego nie rozumieją. Dlatego mogą się czuć wykluczeni w społeczeństwie.

Gorzej traktowani czują się także katolicy i osoby niewierzące. Uważamy, że co piąty słuchacz Radia Maryja doświadczył gorszego traktowania ze względu na wyznanie. W przypadku Świadków Jehowy dyskryminacji zdaniem respondentów doznał co trzeci.
Ale wyjątkowo źle traktowane są, zdaniem Polaków, w naszym kraju osoby ze środowisk LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i transwestyci). Tak uważa połowa badanych.
Nasz dystans do grup LGBT, zdaniem autorów raportu wykazują częściej osoby z wykształceniem podstawowym, osoby starsze (po 55 roku życia) oraz mieszkające na terenach wiejskich.

Gej - nie, Rom - OK

Wskaźnik zdystansowania społecznego w naszym regionie do homoseksualnych mężczyzn jest wyjątkowo wysoki. Kujawsko-pomorskie przoduje w tych nietolerancyjnych statystykach wraz z zachodniopomorskim, pomorskim, śląskim, podkarpackim i lubelskim.
Jesteśmy za to najbardziej otwarci na mniejszości narodowe i etniczne.

- Nie słyszymy nawet o incydentach złego traktowania osób z grup mniejszości narodowych w naszym regionie - potwierdza Łukasz Jakielski z toruńskiego oddziału Polskiej Akcji Humanitarnej. - Mamy oczywiście prawników, którzy mogliby pomóc poszkodowanym np. w złożeniu skargi, ale nie słyszymy o takich zdarzeniach. Cudzoziemcy spoza Europy nie zgłaszają się do nas za to do programów dla nich, darmowych porad, kursów przygotowujących do pracy, językowych, itp.

Mniejszości narodowe znamy

Zamieszkuje nasz region około 2400 obcokrajowców. - Do tego sporo przyjeżdża zwiedzać. - W Toruniu już nie dziwi widok osoby czarnoskórej. Nie ma też i agresji względem osób o ciemniejszej skórze.

- Osoby z mniejszości narodowych znamy i spotykamy od lat. Na przykład Romów - uważa Antonowicz. - Za to o mniejszościach seksualnych mamy mniejsze pojęcie. Nie znamy ich, nie wiemy, kim są, dlatego trzymamy dystans.

I rzeczywiście, ponad połowa Polaków nie sprzeciwiałaby się w swojej rodzinie małżeństwu z Romem, ale już tylko 31 procent czułaby się komfortowo, gdyby małżonkiem kogoś w rodzinie został gej.

Dlaczego w naszym regionie aż takie zdystansowanie do mniejszości seksualnych? - Największa tolerancja jest na terenach zurbanizowanych, a nasze region do takich nie należy - wyjaśnia Antonowicz.

Poza tym badanie zdaniem socjologa jest jak najbardziej reprezentatywne. - Ale już porównywanie województw może być obarczone błędem. Dla regionów możemy mówić raczej o pewnych trendach, ogólnych tendencjach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska