Jak przypomina Tadeusz Ciałkowski, on i Zygfryd Kubata eksponaty związane z przeszłością regionu zbierają w 1994 roku, czyli od ukazania się pisma "Jezioranie". I jak przypomina kustosz Izby już 1995 roku na łamach "Gazety Pomorskiej" i "Ilustrowanego Kuriera Polskiego" ukazały się pierwsze wzmianki o zbiorach.
W 1998 roku, decyzją ówczesnych władz gminy formalnie powstała Izba Tradycji i Pamięci. Od tego czasu małe, jeziorańskie muzeum odwiedziły cztery tysiące osób. Systematycznie zwiększa się też liczba zebranych eksponatów.
Obchody jubileuszu powstania izby to doskonała okazja, do nagrodzenia jej twórców. Najwyższe nagrody za działalność kulturalną - medale Gloria Artis - odebrali Zygfryd Kubata i Tadeusz Ciałkowski. Wręczenie medali odbyło się podczas uroczystej sesji rady gminy w obecności m.in. mieszkańców i gości zaproszonych z sąsiednich gmin. Dekoracji medalami dokonał wicewojewoda Dariusz Kurzawa, który wnioskował do ministra kultury o przyznanie medalu.
Dziesięć innych osób odebrało podziękowanie od wójta Marka Maruszaka. Są to: Agnieszka Kowalska, Elżbieta Stanek, Edmund Jędraszczak, Józef Busa, Krzysztof Zwoliński, Halina Kowalska, Zbigniew Wróblewski, Ireneusz Woźniecki, Józef Modracki i Kazimierz Konieczka. Wszyscy dostali od wójta listy gratulacyjne.
Z okazji "urodzin" Izby Tradycji jej gospodarz Tadeusz Ciałkowski zaprosił do Kuśnierza szereg osób. Niektórzy mieszkańcy gminy przyznawali, że są w Izbie po raz pierwszy. Przypomnijmy, że zbiory można oglądać w każdą środę między godziną 9.30 a 15.00.