Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeziora Wielkie. Miejsce pamięci o pułkowniku Zakrzewskim

(aj)
Miejsce złożenia urny z prochami pułkownika Stanisława Wyskoty Zakrzewskiego w Kościeszkach zostanie uznane za Miejsce Pamięci Narodowej.

Stanisław Wyskota Zakrzewski, dowódca Pułku Ułanów Karpackich, jak podkreśla Zygfryd Kubata, jeden z założycieli Izby Tradycji w Kuśnierzu, to postać wybitna, choć mało znana.

Wyskota Zakrzewski urodził się w Pakości, w 1902 roku. Już jako 16-latek brał udział w walkach o Strzelno, uczestniczył w kampanii 1920 roku. Za udział w walkach był odznaczany, w czasach pokoju zdobywał kolejne stopnie oficerskie. Walczył także w czasie II wojny światowej. Po wojnie został na emigracji w Wielkiej Brytanii.

Pracował jako agent ubezpieczeniowy i pilot wycieczek, ponadto malował i wystawiał obrazy, zajmował się historią i udzielał się społecznie. Zmarł w styczniu 1986 roku. Urnę z prochami dowódcy założono w grobie jego matki Emilii Wyskoty-Zakrzewskiej, na cmentarzu przykościelnym w Kościeszkach.

I właśnie to miejsce złożenia prochów pułkownika zostanie uznane za miejsce pamięci narodowej. Wnioskował o to Gminny Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Jeziorach Wielkich. Komitet wojewódzki zaopiniował pomysł pozytywnie.

Starania o przywrócenie pamięci Stanisława Wyskoty Zakrzewskiego nie przypadkowo trwają teraz. Właśnie w tym roku przypadają rocznice wydarzeń, z którymi był związany - 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego, 70. rocznica wybuchu II wojny światowej i 65. rocznica bitwy pod Monte Cassino.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska