Inauguracja „Tygodnia Mózgu” odbędzie się w poniedziałek 11 marca o godzinie 10 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które będzie gospodarzem przez pierwsze dwa dni wydarzenia. Później impreza przeniesie się na Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
W Młynie Wiedzy znajdzie się m.in. 18 stanowisk dotyczących mózgu. Będzie okazja, by dowiedzieć się czym jest futuryzm, jak - poprzez wróżenie - może zostać oszukany człowiek i jak oszukuje nas mózg. Będzie można zagrać w gry VR, w trakcie których będzie odczuwalny strach, nie zabraknie też trudnego zadania - rozbrojenia tykającej bomby.
Program „Tygodnia Mózgu” w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
Poniedziałek, 11 marca:
- godz. 10 – inauguracja „Tygodnia Mózgu”;
- godz. 10:10-11 – wykład „Neurobzdury i pseudonauka. Jak się przed nimi bronić?” – dr Paweł Boguszewski, Instytut Nenckiego PAN w Warszawie;
- godz. 11-12 – interaktywne pokazy studentów kognitywistyki i psychologii UMK w Toruniu;
- godz. 18 – wykład „Wyzwania neuronauki” – dr Paweł Boguszewski, Instytut Nenckiego PAN w Warszawie;
- godz. 19-20 – interaktywne pokazy studentów kognitywistyki i psychologii UMK w Toruniu.
Wtorek, 12 marca:
- godz. 18 – wykład „Sztuczna inteligencja i przyszłość ludzkości” – prof. dr hab. Włodzisław Duch, Wydział Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu;
- godz. 19-20 – interaktywne pokazy studentów kognitywistyki i psychologii UMK w Toruniu.
Środa, 13 marca:
Wydział Humanistyczny UMK (ul. Fosa Staromiejska 1a)
- godz. 18 - wykład „Natura daje i odbiera - czyli dlaczego nasz mózg wcale nie jest najlepszy?” – dr hab. Maciej Trojan, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Czwartek, 14 marca:
Wydział Humanistyczny UMK (ul. Fosa Staromiejska 1a)
- godz. 18 - wykład „Dlaczego ukończenie maratonu jest jak poród? O pamięci bólu” – dr hab. Przemysław Bąbel, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Piątek, 15 marca:
Wydział Humanistyczny UMK (ul. Fosa Staromiejska 1a)
- godz. 17 - wykład "Jak wcześnie można wykryć zaburzenia ze spektrum autyzmu? Wyzwania związane z diagnozą" - prof. dr hab. Ewa Pisula, Uniwersytet Warszawski;
- godz. 18 - wykład "Neuromodulacja w leczeniu schorzeń neurologicznych i sfery psychicznej" - prof. dr hab. n. med. Marek Harat,Klinika Neurochirurgii 10 WSK w Bydgoszczy; Katedra Zdrowia Publicznego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
Sobota, 16 marca:
Wydział Humanistyczny UMK (ul. Fosa Staromiejska 1a)
- godz. 11 - 12 - warsztaty dla dzieci "Odkrywanie tajemnic mózgu" - dr Małgorzata Gut, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Niedziela, 17 marca:
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK (ul. Grudziądzka 5/7)
- godz. 11 - wykład „Jak to jest widzieć słuchem i dotykiem? O doświadczeniu substytucji sensorycznej” - dr hab. Michał Wierzchoń, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie;
- godz. 12 - wykład „Dlaczego (prawie) każde dziecko potrafi czytać w umysłach innych osób?"
- - dr Agnieszka Pluta, Uniwersytet Warszawski; Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego IFPS.
Organizatorami „Tygodnia Mózgu” w Toruniu są: Wydział Humanistyczny UMK, Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Na niektóre z wydarzeń obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie internetowej „Tygodnia Mózgu”.
Flash Info odcinek 4 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.