Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kac podnosi ryzyko zawału serca i wielu innych chorób. Pomaga witamina B6

SN/ GK24.pl
sxc.hu
Konsekwencje kaca nie kończą się na bólu głowy. Zatrucie alkoholem pogarsza na wiele godzin ogólny stan zdrowia - ostrzegają naukowcy.

Kac stanowi zagrożenie dla całego organizmu - informuje raport badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. - Zaburza on na wiele godzin prawidłowe funkcjonowanie organizmu, obniża sprawność układu immunologicznego i zwiększa podatność na infekcje i choroby - wylicza prof. Jeffrey Wiese, główny autor badań. Jego zdaniem zatrucie alkoholowe, zanim przejdzie po kilkunastu godzinach, podwyższa ryzyko zawału serca, wpływa też niekorzystnie na psychikę, a także zmniejsza sprawność intelektualną.

Powszechnie kojarzymy kaca z bólem głowy. Jest to jednak tylko jeden i to wcale nie najistotniejszy, choć z pewnością dosyć przykry, objaw zatrucia organizmu alkoholem. Inne typowe symptomy to: nudności, biegunki, drżenie mięśni oraz zmęczenie fizyczne i znużenie psychiczne. Wszystko to sprawia, że osoby powalone kacem powstrzymują się od wykonywania jakichkolwiek zajęć i często nie przychodzą do pracy. Zjawisko kaca występuje najsilniej u ludzi, którzy zazwyczaj piją mało. Dla nich okazjonalne pochłonięcie dużej ilości drinków kończy się wieloma przykrymi objawami.

Literatura fachowa poświęcona kacowi jest spora. Analizowane są głównie jego skutki zdrowotne, ale także ekonomiczne. Na przykład w Finlandii przeprowadzono swego czasu badania, z których wynikało, że w tym niewielkim kraju zamieszkałym przez około 5 mln osób traci się rocznie około miliona dniówek.

- Niestety, kac jest zjawiskiem powszechnym. W jednej z naszych ankiet aż 75 proc. osób przyznało się, że miało go przynajmniej raz w życiu. Około 15 proc. ludzi ma z nim do czynienia przynajmniej raz w miesiącu. Kiedy studentów jednej ze znanych uczelni zapytaliśmy, czy w ciągu czterech ostatnich tygodni cierpieli na kaca, co czwarty odpowiedział pozytywnie. A co trzeci przyznał się, że z powodu tej niedyspozycji przynajmniej raz w okresie swoich studiów nie poszedł na zajęcia - mówi Wiese.

Znalezienie antidotum na kaca nie jest sprawą prostą, bowiem jego objawy zależą od indywidualnych cech. Testy wykazują, że pojawia się on prawie zawsze, gdy dawka alkoholu wypitego w ciągu 4-6 godzin przekracza 1,5 grama na każdy kilogram ciała. Zatruciu sprzyja również niedobór snu, głód oraz osłabienie fizyczne.

Wśród rozmaitych sposobów łagodzenia objawów kaca Wiese zaleca dwie, które najlepiej sprawdziły się podczas testów. Pierwsza to picie bardzo dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, druga - przyjmowanie witaminy B6. Naukowiec podkreśla jednak, że stuprocentowo skuteczne sposoby nie istnieją. - Wszystkich dolegliwości zlikwidować się nie da. A jeśli takie stany przedawkowania powtarzają się regularnie, stopniowo zaczynamy podupadać na zdrowiu - przestrzega.

Źródło: GK24: Kac podnosi ryzyko zawału i innych chorób
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska