Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania. Nie krzywdźcie swoich dzieci

(jot)
fot. sxc
Pod hasłem "Bite dzieci widzą świat inaczej" ruszył drugi etap ogólnopolskiej kampanii społecznej "Dzieciństwo bez przemocy".

Ponad 60 proc. Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci, a prawie 70 proc. rodziców wymienia klapsy jako karę stosowaną najczęściej.

Biją, bo same były bite?
Tylko w województwie kujawsko-pomorskim, i tylko w roku 2008, w grupie ponad 9 tysięcy pokrzywdzonych w wyniku przemocy domowej znalazło się ponad półtora tysiąca dzieci do lat 13 i blisko 800 małoletnich od 13 do 18 roku życia. Niemożliwe? A jednak.

Wystarczy wyjść na ulicę, zapytać przechodniów o stosowanie kar cielesnych wobec swoich latorośli, by usłyszeć: "Tak zdarza się, że spuszczę mojemu dziecku porządne lanie, ale co w tym złego? Ja dostawałem od ojca, ojciec od swojego i co? Wyszło nam to tylko na dobre"; "Wiele razy dostałam ścierą od matki i nie mam jej tego za złe. Źle zrobiłam, musiałam ponieść karę"; "Że krzywdzę dając klapsa? Nikt nie będzie mnie uczył, jak mam wychowywać własne dziecko!".

Czy w takiej sytuacji powinny dziwić, że sprawcami przemocy domowej są również dzieci? W regionie kujawsko-pomorskim zdarzyło się to w ubiegłym roku aż 20 razy, rok wcześniej - "tylko" 15.

Szkodliwe komunikaty
- Celem akcji jest przeciwdziałanie stosowaniu kar fizycznych wobec dzieci - informuje Marta Skierkowska z Fundacji Dzieci Niczyje. - Natomiast głównym celem drugiego etapu jest uświadomienie negatywnych konsekwencji bicia dzieci.

A konsekwencje są i to ogromne. Między innymi takie, że: - Rodzic bijąc dziecko wysyła komunikat, że nie jest ono ważne, wartościowe, że nie zasługuje na szacunek. Dziecko będzie ten wzorzec stosować wobec siebie również później, gdy będzie dorosłe, nie mówiąc już o tym, że będzie w ten sam sposób traktować własne dziecko - przestrzega Aneta Kwaśny, psycholog FDN.

Rodzicu, bądź mądry!
Adresatami działań prowadzonych w ramach akcji "Bite dzieci widzą świat inaczej" są rodzice oraz profesjonaliści, którzy mogą - jeśli chcą - zostać ambasadorami akcji, czyli osobami, które będą mogły w swoich miejscowościach "podejmować działania edukacyjne mające na celu wyeliminowanie kar fizycznych w rodzinie" (szczegóły na dziecinstwobezprzemocy.pl).

A na czym ma cała kampania polegać? Między innymi na przekazie medialnym. W telewizji, radiu i prasie - do końca lipca - pokazywać się będą informujące o problemie spoty i reklamówki. Do końca roku natomiast, w całym kraju, odbywać się będą spotkania z ambasadorami.

Organizatorami akcji jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Fundacja Dzieci Niczyje, partnerem - Pogotowie dla Ofiar Przemocy "Niebieska Linia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska