Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanibale - świnie? Co robić, by zwierzęta nie robiły sobie krzywdy

Strefa AGRO
pixabay.com
Walka o dominację w kojcu, agresja, ale także nieodpowiednie warunki chowu i hodowli, które ma na swoim sumieniu rolnik - to może dochodzić do aktów kanibalizmu świń. Jakie symptomy zwiastują problemy w chlewni? O co zadbać, jeśli zauważymy je w naszym stadzie?

Obgryzanie świńskich ogonów wynika nie tylko z agresji. Większość życia świnia spędza na poszukiwaniu żywności - jeśli brakuje jej odpowiednich bodźców, próbuje skierować swoją uwagę na coś innego. Choćby na karmidła. Po czasie zwierzę traci jednak nimi zainteresowanie. Szuka dalej, trafia na inne świnie i ich ogony. Na pierwszy ogień idą najsłabsze (chore, zranione) osobniki w kojcu. Agresorami są najczęściej samice - być może chodzi o poziom estrogenu.

Wśród efektów są nie tylko niższe przyrosty masy ciała, ale wtórne zakażenia, paraliż kończyn tylnych czy ropnie kręgosłupa. Dodajmy, że podgryzanie ogonów może doprowadzić też do śmiertelnego zagryzienia.

Zjawisko obgryzania ogonów ujawnia się najczęściej w wieku 12-16 tygodni, uszy najchętniej obgryzane są w 10-12 tygodniu, natomiast wygryzanie boków trwa od 6 do 20 tygodnia życia - te dane przedstawione przez Marka White'a, który przebadał około 400 tysięcy świń, przywołuje Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Sprawdź też: Będzie pomoc dla hodowców świń w cyklu otwartym, zapowiada Grzegorz Puda. Wnioski do 20 grudnia

Kanibalizm świń to nie tylko obgryzanie ogonów czy uszu (te zdarza się zdecydowanie rzadziej), ale też wygryzania boków i zagryzania przez maciorę potomstwa.

Kiedy hodowcy powinna zapalić się czerwona lampka alarmowa? Warto zwracać uwagę na położenie ogona. Jeśli jest opuszczony u coraz większej liczby zwierząt, można wnioskować, że - choć jeszcze nic po nich nie widać - świnie zaczęły się obgryzywać. Z czasem frustracja świń rośnie. Tym samym - agresja.

Zobacz wideo: Co dzieje się w gospodarstwie, gdy wystąpi ASF

Przykładowe czynniki kanibalizmu:

  • stres
  • nadmierne zagęszczenie
  • przeciągi
  • uboga dieta
  • zbyt mała ilość wody
  • wysoka wilgotność
  • wysoki poziom amoniaku
  • zbyt jaskrawe oświetlenie
  • wilgotne kojce

Przypomnijmy, że - według unijnych przepisów, świnie muszą mieć stały dostęp do materiału, który mogą ruszać i w którym mogą grzebać. To przykładowo siano, słoma, trociny, kompost grzybniowy, torf lub mieszanki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska